שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > הדרכות נהיגה

הדרכת נהיגה - מועדון מיצובישי ביער בן שמן 11/5/18

קבוצה מצויינת של אנשים טובים ברכבי שטח משוכללים ועתירי יכולות, מזג אוויר מצוין, אתגרי נהיגה, אוכל טוב... מה עוד צריך? לא, זה לא טיול-בוטיק בהזמנה מיוחדת – זו הדרכת נהיגת שטח לבעלי מיצובישי פאג'רו וטריטון ביער בן שמן! גם הפעם היה מצוין

כדי להתמודד עם אתגרי נהיגת שטח, במיוחד כשהרכב עדיין חדש לבעליו, צריך הדרכה. ועל כן הגיעו המיצובישים החדשים בבוקר יום שישי אביבי ליער בן שמן.

ערכנו היכרות עם הרכב ועם כללים בסיסיים בבטיחות בנהיגה. דיברנו על אופן הפעולה של מערכות הנעה שונות ברכב שטח, מתלים ברכב שטח, דיפרנציאלים ונעילות, מערכות עזר ובטיחות אלקטרוניות כגון ABS, בקרת יציבות, בקרת משיכה, והכל בהתייחסות הן לפאג'רו והן לטנדר. לא שכחנו את כללי נהיגה נכונה ובטוחה – חשיבות חגירת חגורת בטיחות בכל מצב, ישיבה נכונה, אחיזת הגה נכונה, בלימה נכונה ושמירת מרחק.

לא שכחנו להזכיר את כללי נהיגת שטח: בחירת נתיב נכונה, עליות וירידות, שטחים מתים, דרכי התמודדות עם מכשולים שונים, התחשבות במרווח גחון ובזוויות מרכב, שימוש נכון בהילוך כוח, עבודה עם מכוון, חשיבות התנועה הזורמת, שיפוע צד סטטי ודינמי. וכמובן יצאנו לתרגל מעשית את החומר שנלמד.

מתחילים מהמכשולים הפשוטים – נסיעה בשביל, עליה מחורצת עם מדרגות שלא עושה רושם על המיצובישים, אחר כך עליה קצת יותר ממזרית ומאתגרת, "קצרה אבל עבה"... אבל גם כאן השילוב של נהיגה טובה ביחד עם מערכות מתוחכמות ויכולת גבוהה של כלי הרכב מנצח את האתגר ללא נזקים וללא תקלות. וכמובן שלא נפקד מקומה של הפסקת האוכל המסורתית עם הרבה מטעמים ופינוקים.

את ההדרכה סיימנו בסקירת ציוד החילוץ הבסיסי שצריך להיות בכל רכב שטח שיוצא לטיול.

את הפאג'רו והטריטון ואת הביצועים המעולים שלהם בשטח כולנו מכירים, אבל כאן התווספו למשוואה גם נהיגה מצויינת ורגועה, הקשבה ומשמעת – מתכון בטוח להדרכה מלמדת ומהנה. היה לי כיף, ואני מקווה שגם לכם. נתראה בשטח ותודה לכולם!

מונחים מעולם הנהיגה בשטח - ויקישטח:

דיפרנציאל, ירידה, עלייה, שיפוע, שיפוע צד, בקרת אחיזה, בקרת יציבות, ABS, ESP, סובארו, מנוע

הדיפרנציאל - אי אפשר בלעדיו אך צריך לדעת לחיות איתו

שימוש בנעילת דיפרנציאל

קישור לכתבות על מערכות הבטיחות ברכב והשימוש בשטח:

הפתרון הטכנולוגי – בטיחות פאסיבית ו- ABS

הפתרון הטכנולוגי – בקרת אחיזה ובקרת יציבות

טיפ נהיגה: לנתק או לא לנתקסיכום הטיפים לנהיגה בשטח:

טיפ לטיפוס עלייה

טיפ לירידה תלולה

טיפ לשבילים המהירים

טיפ שיפוע צד

טיפ ציוד בשטח

לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן