שטח 4X4 > מסלולי טיול > נקודה בשטח

מערת חריטון

על ספר המדבר, למרגלות ההורדיון ובקצה של תקוע, שוכנת אחת מהמערות הגדולות והעמוקות בישראל היא מערת חריטון.
אם בסוף טיול ג'יפים במדבר יהודה, המשולב בביקור בגן לאומי הרודיון או כביקור קצר של אחר צהרים קייצי - כל טייל חייב להכיר את המערה.


מערת חריטון

אחת מהמערות הגדולות והמרשימות בישראל ובאופן מפתיע אף נגישה למטיילים כשחלקה הראשונים מאפשר כניסה עצמאית ללא מדריך שמכיר את המערה ואת נהלי הבטיחות הדרושים.
המערה נקראית על שמו של נזיר נוצרי שחי באזור הנחל במאה ה-4 לספירה. המערה נמצאת על 2/3 גובה של המצוק המערבי של נחל תקוע בין היישוב תקוע ליישוב נוקדים.
מערת חריטון היא מערה קרסטית - כלומר נוצרה בדרך הטבע ע"י המסה של סלע הגיר ע"י המים שמחלחלים לתוכה. גודלה של המערה כ-3.5 דונם! ויש בה כ-55 חללים/חדרים בכמה מפלסים, חלקם נגישים בקלות וחלקם דורשים מדריך מקצועי שמכיר היטב את המערה. מערת חריטון נחשבת לשנייה בגודלה בישראל, לאחר מערת המלח - מערת המלח"מ (המרכז לחקר מערות) שבהר סדום.

איך מגיעים?

מדרום מזרח ירושלים - שכונת חומת שמואל (הר חומה) נוסעים על כביש 398, דרך מחסום הר חומה ולמרגלות ההורדיון, עד לישוב תקוע (הכי פשוט בוויז) ויש גם שילוט בדרך למערת חריטון.

נכנסים בשער של תקוע ומודדים 200 מטרים עד לכיכר הראשונה בו פונים ימינה עם השלט למערת חריטון. לאחר 500 מטרים (מצטבר) פונים ימינה לאזור תעשייה קטן עם השלט ל"יד שרה" ובפניה הראשונה פונים שמאלה עם השלט למערת חריטון.

ממשיכים ישר על הכביש ההקפי של תקוע (רואים משמאל ומצפון את ההרודיון) ב-1.2 ק"מ (מצטבר מהשער של תקוע) צומת של הכביש המשובש, ממש לפני ערוץ הנחל, בו פונים ימינה ויורדים בכביש השבור שלצד הערוץ ועם סימון השבילים הכחול.

1.7 ק"מ סוף הכביש כשמשמאל מגרש חנייה קטן מעל סככה ואזור קטן לפיקניק.

למערה הולכים על השביל המסומן בשחור היורד לתוך נחל תקוע - כ-200 מטרים עד לצומת של השביל השחור עם השביל ללא צבע. יש להמשיך לאורך המצוק על השביל ללא צבע דרך הסלעים (יש מתקני אחיזה) עד למערה. אם ממשיכים על השביל השחור כ-400 מטרים (ממגרש החניה) מגיעים למעיין המטפטף.

מכיוון שהמערה ונחל תקוע נמצאים על ספר המדבר - מומלץ להגיע אליה לקראת הסיום של טיול ג'יפים במדבר יהודה - לדוגמה:
מסלול פשיטה מהמדבר לעבר הרודיון ומערת חריטון

עוד מסלולי טיול לג'יפים במדבר יהודה בסוף הכתבה

מערת הזיכרון והמעיין המטפטף

בדרך אל המערה, על השביל המסומן בשחור והיורד בוואדי, כ-200 מטרים ממגרש החניה שלט קטן המפנה לחלל חצוב בסלע שחזיתו בנויה באבנים במרפסת תצפית לנחל תקוע. במקום שלט זכרון ובתוך המערה גלעד אבנים לזכרם של שני נערים - קובי מנדל ויוסף איש־רן, תושבי תקוע שיצאו לטייל באזור ונרצחו במקום בתאריך 8/5/2001.

השביל המסומן בשחור יורד מהצומת עם השביל ללא צבע המוביל למערת חריטון, היכן שהשלט מפנה למערת הזכרון לשני הנערים, עוד כ-200 מטרים עד מעיין קטנטן המטפטף מהמצוק לעבר בריכה קטנה המתאימה לשכשוך רגלים או שטיפת פנים (כדאי לפני הטבילה).

כניסה למערת חריטון

על השביל המסומן ללא צבע (נראה מחוק) צועדים לאורך המצוק התלול, יש שתי ידיות אחיזה, יתדות וכבל ברזל בנקודות המעט מסוכנות עד לשתי אבנים גדולות (יש מי שמזכיר לו את לוחות הברית) ורמפת ברזל בכניסה למערה.
הכניסה לאולם הראשון של המערה דרך מסדרון צר, מהאולם הראשון אפשר להגיע לאולמות נוספים אם בזחילה או במעברים צרים ובטיפוס וירידה בסולמות.

הדרך המערה מסומנת באמצעות חצים מחזירי אור לבנים המורים על הדרך פנימה והכי חשוב - החצים וגולות הזכוכית מחזירי האור הצהובים המראים על הדרך החוצה.

מומלץ שלא להכנס לחללים העמוקים שבמערה ללא מדריך המכיר היטב את המערה. וניתן ליהנות מהשקט, החושך והקרירות של המערה גם באולם הראשון.

שימו לב כי אין קליטה במערה, לרוב גם אין אנשים ואין מי שישמע אתכם.
חובה להביא פנסים טובים וגיבוי של סוללות.
למי שמתכנן לזחול במעברים יש להצטייד בבגדים להחלפה.
לא לשכוח מים, אפשר גם נרות ואוכל להפסקה מיוחדת בחלל המערה.

ובכלל אם אתם לבד מומלץ ללכת פנימה והחוצה מספר פעמים וככול שמתקדמים לעומק המערה כדי לצבור ניסיון ובטחון ולהכיר את הדרך החוצה. ושוב נמליץ על מדריך מבית ספר שדה כפר עציון המכיר את הדרך.

הורודיון והסביבה

סביבת ספר המדבר שמדרום מזרח לירושלים כוללת מספר ישובים ישראלים הנמצאים בין יישבוים פלסטינאים ובהם תקוע, נוקדים, כפר אלדד, וחוות שדה בר - כפר נוער חקלאי חינוכי הפועל במסגרת רשות חסות הנוער, ומשקם מידי שנה עשרות בני נוער.
מעל כולם בולטת כיפת ההורדיון שכיום היא גן לאומי השמור ע''י רשות הטבע והגנים והכניסה אליו בתשלום.
המלך הורדוס, תחת שלטון הרומאים בארץ ישראל ולפני כ-2050 שנים, בנה בראש התל את ארמונו המפואר ולמרגלותיו נבנתה עיר שלטון בה גרו פקידיו של המלך, עם מבניים ציבורים ובליבם בריכת נוי ענקית. התל שימש את היהודים גם במרד הגדול ברומאים בשנת 66 לספירה וגם במרד בר כוכבא בשנת 132 לספירה ולאחר מכן נזירים ביזנטים (בין היתר את הנזיר חריטון...).


מסלול טיול ג'יפים במדבר יהודה:

קישור למסלול טיול סובב מרסבא במדבר יהודה

קישר למסלול טיול בצפון מדבר יהודה

קישור למסלול טיול ארוך סובב דרום מדבר יהודה

קישור למסלול טיול לאורכו של נחל פרס ועד לנחל תחמס

קישור למסלול טיול המטפס את מדבר יהודה

מסלול פשיטה מהמדבר לעבר הרודיון ומערת חריטון



תגובות

1 תגובות

1

אורח/ת - מיכל לבני

08 בספטמבר 2021 ב 10:15

מעונינת בטיול גיפים להרודיון ומערת חריטון באמצע אוקטובר,
לחצי יום, לזוג בשנות השבעים
ללא הליכה מרובה.צרו קשר: 0537956227