שטח 4X4 > כתבות > ספורט מוטורי

אגדת שטח: ה-Baja Boot Buggy של סטיב מקווין

כלי רכב יוצא דופן וחד-פעמי, שנבנה במיוחד עבור השחקן ההוליוודי המנוח

כשארנולד שוורצנגר החליט שהוא רוצה HUMVEE כמו שראה בדיווחי החדשות ממלחמת המפרץ הראשונה, הוא ניג'ס לאנשי AM ג'נרל עד שזכה במבוקשו – וכך נולד ההאמר האזרחי. אבל מסתבר שהוא לא היה שחקן הקולנוע היחיד, וגם לא הראשון, שהצליח לשכנע יצרנית רכב לבנות עבורו משהו מיוחד. קדם לו סטיב מקווין המנוח, ששכנע את ראשי ג'נרל מוטורס לייצר בשבילו באגי יוצא דופן, איתו התחרה במירוצי הבאחה 1000.

ה-Baja Boot Buggy תוכנן על ידי ויק היקי (Vic Hickey), מהנדס שעבר בחברת ג'י-אם, שהיה בעצמו חובב מרוצי שטח. כל הבנייה, החל מהשרטוטים הראשוניים ועד הכלי המוגמר, ארך חודש אחד בלבד! היקי נעזר בידע שנצבר בנאסא לתכנון שלדת צינורות שבתוכה נשתל מנוע 'סמול בלוק' של שברולט, V8 בנפח 5700 סמ"ק שניפק 450 כ"ס. המנוע מוקם במרכז הבאגי, ואליו חוברו חלקי הנעה שנלקחו מקורבט ומאולדסמוביל טורנדו. טרנספר של דנה שלח את הכוח לכל ארבעת הגלגלים, עם אפשרות לנסוע בהנעה קדמית בלבד.

image

הבאגי במוזיאון בהולנד

המרוץ הראשון בו השתתף מקווין עם הבאגי היה ה-Stardust 7-11 בשנת 1968, שהחל בלאס וגאס והתנהל במדבריות של נבאדה. לצדו, בתפקיד הנווט, ישב באד אקינס, נהג הפעלולים הטוב ביותר של הוליווד, שהיה חבר טוב של מקווין וגם נהג בקטעי המרדף המסוכנים בסרט בוליט (קישור לכתבה על הסרט). הכל הלך מצוין עד שברגע מסוים הבחינו השניים שצמיג ענק עוקף אותם בדהרה – זה היה אחד מהצמיגים האחוריים שלהם!

image

מקווין ואקינס ליד הבאגי

אקינס ניצח עם הבאגי את הבאחה 500 ב-1969 ובהמשך התחרה מקווין, עם שותף אחר, בדבר האמיתי – הבאחה 1000 (קישור לכתבה על הבאחה). וגם כאן הכל הלך נפלא, עד הרגע שבו תיבת ההילוכים שבקה... בראיון עיתונאי סיפר אז מקווין שהבאגי נסע נהדר והגיע למהירויות של כ-160 קמ"ש בשטח, ועמד בנחיתות קשות לאחר קפיצות של 10-15 מטר באוויר.

ככל הנראה יוצרו לפחות שני Baja Boot Buggy, אחד נמצא באוסף המוזיאון המוטורי הלאומי של הולנד ואחד באוסף הפרטי של ג'ימס גליקנהאוס, שמייצר באגים חדשים שהם מחווה לבאגי של מקווין (קישור לכתבה).

image

הבאגי מהאוסף של גליקנהאוס

image

עוד תמונה של הבאגי במוזיאון בהולנד