שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > הדרכות נהיגה

הדרכת נהיגה לאנשי השומר החדש

"השומר החדש" שלפני 14 שנים החל כקוריוז של אידיאליסטים, הפך לעובדה חיה ובועטת - ארגון גדול שמפעיל המוני מתנדבים, ומתנהל כמו, כמו נו... ארגון גדול! עם מפקחים ורכזים והרבה מאוד כלי רכב, רובם כפולי הנעה, שמשמשים לפעילות השוטפת וגם נוסעים הרבה בשטח - זה רק טבעי שיזדקקו להדרכת נהיגת שטח שתאפשר להם לנצל טוב יותר את יכולות כלי הרכב ולשמור על תקינותם
צילם: צביקה פלדהיים

את ארגון "השומר החדש" באמת שאין צורך להציג. מי שלא מכיר, מוזמן להתעמק בערך הספציפי "השומר החדש" כפי שמוצג בויקיפדיה, אנחנו נסתפק כאן בקיצור נמרץ שמדובר בעמותה שמטרת הקמתה בשנת 2007 היתה שמירה על שטחים חקלאיים ושטחי מרעה פתוחים מפני פשיעה חקלאית, סיוע לחקלאים וחינוך לחקלאות ולציונות. העמותה קמה על רקע משבר הערכים הגדול שעובר כבר שנים ארוכות על מדינת ישראל, שאחת ממשמעויותיו היא אזלת היד המתמשכת של רשויות המדינה באכיפת חוקיה-עצמה על מגזרים פורעי-חוק ובמתן הגנה לחקלאים מפני גניבות/פשיעה וטרור על רקע חקלאי.
עם השנים הלכה העמותה והפכה לארגון גדול ומסודר שמוכר ע"י הרשויות ושכבר מחזיק בכלי רכב משלו, בהם משתמשים מנהלי האיזורים והרכזים למיניהם.
באופן טבעי, כלי הרכב הללו נוסעים לא מעט בשטח - אלא שלהבדיל מרובנו, לא מדובר כאן בטיולים ושעשועים אלא בעבודה. גם התקציב אינו בלתי מוגבל - רוב רכבי השטח של הארגון הם מדגם דאצ'יה דאסטר 4X4 - הדאסטר הוא אולי הכי גיבור מבין הג'יפונים נטולי הילוך הכוח, אבל גם אוהדיו המושבעים ביותר יודו שעם כל היתרונות וסיפורי הגבורות, זהו רכב לואו-קוסט בסיסי שאינו באמת רכב שטח של ממש. כמו כן, יש לשומרים החדשים שלנו גם טנדרים מדגם איסוזו דימקס 4X4, אלה וגם אלה גם גוררים עגלות עמוסות מדי פעם.
תוסיפו את העובדה שהדאסטרים הללו נרכשים מיד שניה, ותבינו שצריך להתנהל עם תקציב צי הרכב הזה בתבונה - כדי לשמור על מה שיש ולא להיכנס לגרעונות בגלל תשלומים מופרזים על תיקונים במוסכים....
מכאן ניתן להבין - השתלמות/הדרכת נהיגת שטח בסיסית דרושה כאן, על מנת שאנשי "השומר החדש" יכירו טוב יותר את כלי הרכב, את יתרונותיהם ומגבלותיהם, וידעו לנצל אותם בשטח באופן מיטבי מבלי לגרום להם נזק.

1623323187223

וכך אנו נפגשים שוב, חגי כספי ואנוכי ביער בן שמן עם מחזור נוסף של אנשי השומר החדש. להבדיל מהדרכות רגילות, כאן אני בכל זאת קצת מתרגש - בכל זאת יושבים מולי אנשים ש"ציונות" אינה מילה מליצית עבורם. הם חיים אותה בשטח יום-יום, שעה-שעה. אנשים שציונות היא העבודה שלהם ואני מאוד מעריך, אם לא קצת מעריץ אותם ואת פועלם....

אז מדברים על רכבי שטח ונהיגה בשטח. על דאצ'יה דאסטר ועל איסוזו דימקס. שניהם עם גיר ידני, כמו שצריך! לא צחוק, במיוחד היום כאשר יותר ויותר נהגים חדשים בכלל לא יודעים מה זה.... דיברנו על המבנה שלהם ועל מערכותיהם האלקטרוניות, מגבלות, יתרונות, יכולות, מה זה דיפרנציאל? ואיך עושים לו מניפולציות עם הברקסים?... ולמה ESP כל כך חשוב בכביש אבל מפריע בשטח?... ואיך נגרום ל-TC לעבוד?... דיסקסנו גם על צמיגים, ועל זויות מרכב, על עקרונות בנהיגת שטח וקצת על בטיחות, ואז התחלקנו לשתי קבוצות ויצאנו לתרגל תכל'ס בשטח.

1623323190396

בכל רכב שלושה אנשים, כל מכשול עלינו וירדנו והתמודדנו שלוש פעמים, כדי שכל אחד יחווה עלייה, ירידה, טיפוס, מדרגה, הצלבה. חציית חריצים, שיפוע צד. עצרנו אותם באמצע טיפוס כדי שירגישו את ה-TC בעבודה. כולם נהגו, כולם התמודדו עם הקלאץ', כולם חוו איך זה עובד ומרגיש במציאות. כולם גם יצאו עם הרבה הערכה לדאסטר הצנוע, שמפליא בביצועיו בשטח.

1623323198067

בצהריים, נפגשנו שוב לאכול משהו, ואז עבר השרביט לחגי שהרביץ בחבורה את תורת העבודה עם נגררים. איך מתנהלים עם הדבר הזה שקשור לרכב מאחורה.... הרבה ענייני בטיחות, קצת טיפים, ו-יאללה לתרגל. חגי סידר קונוסים בשדה קצור שבתקופה הזו אין בעיה לנסוע עליו - והחבר'ה תרגלו סלאלום עם נגרר ורוורס עם נגרר לתוך "BOX" - וזה המקום לציין שעבור מי שלא גדל בהתיישבות העובדת והתנסה מגיל צעיר בטרקטורים רתומים לעגלות ולמכונות חקלאיות, זה לא פשוט כמו שנדמה!.....

1623323205627

עוד הדרכה של "השומר החדש" הסתיימה בכיף. אני מוכרח לציין שוב שלפחות עבורי מדובר ביותר מהדרכה רגילה - שוב, כי האנשים האלה הם המיטב שבמיטב שבחברה שלנו. התודות שמגיעות להם מהמגזר החקלאי לעולם לא יהיו מוגזמות, והדרכת נהיגת השטח היא עבורם לימוד חשוב וכלי עבודה נוסף ב"ארגז הכלים" שלהם לצורך ביצוע משימותיהם. בשמי ובשם חגי - היו לנו הכבוד והעונג להדריך אתכם ולבלות אתכם יום גדוש וכייפי. בהערכה רבה על פועלכם!
נתראה בהמשך.

