שטח 4X4 > מסלולי טיול > גליל ורמת הגולן

נקודה בשטח: תצפית הר הארי

אחת מנקודות התצפית היפות ביותר בגליל העליון, ואולי בישראל כולה

גבוה-גבוה מעל בתי היישוב הדרוזי בית ג'אן, מתנשאת פסגתו של הר הארי, ששיא הגובה שלו הוא 1046 מטר מעל פני הים. קרוב מאוד לשיא הזה נמצאת נקודת תצפית מהיפות ביותר בגליל העליון, ובארץ כולה. ממקום זה, המשמש גם כנקודת שילוח של מצנחי רחיפה, מתפרש נוף מדהים מאופק עד אופק, מהים התיכון במערב ועד לכנרת במזרח.

ממש מתחת, "רובצת" בקעת בית הכרם, המהווה את הגבול בין הגליל העליון לתחתון. בבקעה, המשובצת בכרמי זיתים רבים, עובר כביש 85 המתחיל בעכו ומסתיים בצומת עמיעד וחוצה את הגליל לרוחבו. בהמשך המבט דרומה, נתפסת העין ברכסים של הר כמון והר שזור, עם היישובים השוכנים במרומיהם. מעבר להם מבצבצת בקעת סכנין כשמעליה רכס הרי יטבת, ורחוק יותר מבחינים בבתיה של העיר נצרת. וכמו בכל נקודה כמעט בגליל, אי אפשר ל"פספס" את הקימורים העגולים של הר תבור...

המבט מהר הארי ביום מעונן

הר הארי הוא חלק מגוש הרי מירון, שיש בו 10 פסגות שגובהן מעל אלף מטר, כשהשיא הוא כמובן הר מירון עצמו, ההר הגבוה ביותר בישראל בתחומי הקו הירוק. מלבד הר הארי, בסביבה הקרובה יש עוד לא מעט מקומות ששמם קשור באריות: הר שחל והר כפיר, עין לביאה ועין הארי, וגם היישובים עין אל-אסד ודיר אל-אסד (אסדאריה בערבית). אחד הסיפורים החביבים על מדריכי הטיולים הוא על הר נוסף בסביבה, הר שפנים שמו, שנקרא כך משום ששוכניו משמשים כטרף לכל האריות הללו...

בדרך אל נקודת התצפית עוברים ליד מקאם בהאא א-דין, אחד המקומות הקדושים לדרוזים. על פי המסורת שלהם, בסוף המאה ה-11 שהה במערה הנמצאת במקום אחד מחמשת הנביאים-מטיפים של הדת הדרוזית - בהאא א-דין, שהוביל את עדת המאמינים הדרוזיים ממצרים לאזור החרמון והציל אותם מטבח. המערה הקדושה נמצאת בתוך בניין חדש יחסית, שהוקם ב-1971, שמסביבו מספר אולמות, חדרי לימוד ושירותים. המבקרים מתבקשים להגיע בלבוש צנוע ולחלוץ נעליים בכניסה למערה.

וכך זה נראה ביום בהיר יחסית

איך מגיעים: הדרך לנקודת התצפית עוברת ברחובות הצפופים והמתפתלים של בית ג'אן, ודי קל ללכת בהם לאיבוד. הניווט הפשוט ביותר הוא באמצעות אפליקציית וייז, בה יש לכתוב "מצפה הר הארי". ניתן לשלב את הביקור במקום במסלול הטיול "סובב הר מירון" (קישור).