שטח 4X4 > יומני מסע בעולם > ירדן

דיפנדרים גיבורים במסע אתגרי - מזרח ירדן

שיירה של דיפנדרים ותיקים וגיבורים ממועדון ה-OCD (זה אומר "שרוטים בראש") התגבשה למסע אתגרי, ארוך ומיוחד במזרח ירדן. הדיפנדרים שעטו, טיפסו, נסעו לעומק הלילה וללב המדבר המזרחי בהצלחה מרובה ומבלי שנפתח ולו פעם אחת מכסה מנוע בלב המדבר. אבל כל זה שולי לעומת חבורת המטיילים - הנהגים והנוסעים, שהחיבור ("השריטה המשותפת") בניהם הוא מיוחד ברמה של "זר לא יבין זאת!".
היה לי לכבוד רב להוביל את השיירה ולעונג רב להיות חלק מהחבורה הזו

image


מעבר גבול מהיר ומוצלח "משחרר" את השיירה היפה של הדיפנדרים הוותיקים - כל אחד פנינה! מיוחד, אהוב ושונה מהאחר, היישר לעבר הירדן המזרחי, מוכנים לטפס מזרחה. אבל הסופה "ברברה" שעוד תשפיע עלינו בהמשך גורמת לעיכוב הגעת המדריך המקומי בשל השלג שיורד בעמאן, אחר כך השוטר שמצטרף לשיירה מבין שנוסעים בכיוון ההפוך אליו, הוא לא רגיל ולוקח זמן להסדיר את החשש (על אף כל האישורים בכתב שנמצאים אצלו בכיס) ולבסוף דיפנדר אחד "חדש" ומדוגם עם מנוע וגיר של יצרן ידוע מחליט שלא מתאים לו לנסוע למקום בו אין מחשב להגדרה מחדש של הגיר האוטומטי המשודרג, כך שמהירות הבוקר לא עוזרת לשיירה ולשטח אנו נכנסים רק עם רדת הלילה, כשהסופה "ברברה" מלווה אותנו בדרכה. וזו רק ההתחלה...

1677619916392

דיפנדרים במזרח ירדן - היום הראשון

נחזור למופע העיקרי - 14 דיפנדרים מטפסים צפונה ואז מזרחה, עוקפים את אירביד, נכנסים לזרקא וממשיכים מזרחה עם השלטים לכיוון עיראק וערב הסעודית, שבכל צומת וכפר ובמיוחד לכלי הרכב החולפים מהווים אטרקציה מיוחדת! גם הירדנים מבינים שאין מיוחד מזה!

ארוחת צהרים מאוחרת בתחנת דלק, עוד קצת מזרחה על כבישים שהופכים להיות שוממים, עוקפים מחנה פליטים ענק (סורים מסכנים שכולאים אותם לבל יתערבבו באוכלוסיה) ועם רדת הלילה פונים דרומה ונכנסים לשטח. קטע שבילים מהיר מביא אותנו מאחורי וילה עתיקה מתקופת בית אומיה - המאה השביעית לספירה, קצ'ר עמרה. וילה קסומה, אתר שימור של אונסק"ו, שקירותי העבים והמצוירים מסתירים את סודות השליטים שהפכו את האומה הערבית לאימפריה לפני כ-1,300 שנים. רגע לפני שחוזרים לדיפנדרים אי אפשר שלא לעצור באוהל של הירדני המקומי שמאופר בקפידה ויודע להכין תה בדואי מתוק וחם.

צילם וערך: שי דיפנדר כהן

קטע כביש מערבה מביא אותנו לקצ'ר חרנה - מצודה ענקית שהיא חאן לעשירים ההולכים על דרך החאג', בדרך לאחת ממצוות האיסלם החשובות. קר, רוח וקצת מטפטף אבל החבורה נחושה ושמחה ויוצאת ל"מסע הרגלי" הקצר לעבר המצודה וחזרה לדיפנדרים. וכאן רק מתחיל הלילה...
70 ק"מ של דרכי מדבר מהירות, עמוק דרומה ללב המדבר. כשלוש שעות של נהיגה המשלבת שבילים מהירים, מעברי ערוצים, עליות טרשיות, ירידות חדות לבסוף האוהל הקטן ולצידו הטנדר של הבדואי הנהדר שהביא לנו את ארוחת הערב (23:00 זה עדיין ערב!) היישר לשטח, לצד קצ'ר טובא, עוד מצודה, הפעם מוזנחת ורחוקה מעיני כל בלב המדבר הירדני.
הרוח עזה, הגשם קצת מטפטף ו"ברברה" לא עושה הנחות! כל דיפנדר מוצא את מקומו, מקים אוהל ולילה טוב מזרח ירדן - סיימנו את היום הראשון.

1677619914435

דיפנדרים במזרח ירדן - היום השני

בוקר קר, עם רוח ששככה, ארוחת בוקר בדואית, תה חם וסיור קצר במצודה המיוחדת של טובא. מניעים את השיירה ויוצאים צפונה. באר מים עמוקה, חפורה בלב המדבר, באר מים עדכנית ולידה מאהל בדואי, עם רעיון של להפריח את השממה ולבסוף עולים על כביש הבטון צפונה עם השלטים לערב הסעודית ימינה, סוריה ועיראק ישר.
תדלוק והצטיידות בעיירת נהגי המשאיות אל אזרק ("הכחולה") ושוב שיירת הדיפנדרים יוצאת מזרחה לעבר הימה היבשה. כבישים שהופכים צרים, שבילי עפר ולבסוף שבילי מדבר מהירים ואנחנו בלב המדבר המזרחי! רק שיירת הדיפנדרים ומידי כמה עשרות ק"מ מאהל בדואי בשום מקום, סתם כך בלב השממה.
ואז היא הגיעה! הימה הענקית מוצפת כולה במים! בהתלהבות גדולה, ללא הרבה מחשבה ובעיקר עם טעות של חלונות פתוחים אצה הדרך לדיפנדר המוביל (זה שהח"מ נוהג בו) אל לב הימה. הרוח חזקה וגל אדיר של מים שוטף את הדיפנדר מבעד החלונות הפתוחים. רגע של עצירה בלב הקע (מליחה) וזהו אי אפשר לנוע מכאן!
טוב שיש צעירים וטובים בחבורה, מיד קופצים אל המים, רותמים את הדיפנדר לרצועה ובמשיכה קלה הגיבור מחולץ לאחור, פותחים דלתות וכל המים של הימה זורמים החוצה. מחליפים גרביים וממשיכים בנסיעה, כאילו כלום לא קרה! (כבר כתבתי: גיבור על!).
ממשיכים מזרחה, פוגשים בדואים אמיתיים שחיים ורועים במדבר, אוהל, מכלאה מאולתרת ומשאית מרצדס משנות ה-60 שמביאה מים ומשנעת את המאכל בין שטחי מרעה מדוללים. הדרך מתקדמת מזרחה, עוקפת את הבזלות וברגע המתאים מטפסת צפונה בין מליחות (קע) אדירות, חלקן לחות, חלקן עם שלוליות, ולאט לאט נסגרים בין שטחי הבזלות ועם אור אחרון מטפסים על הדרך הבזלתית העולה לעבר ציר הנפט הסעודי, הידוע אצלנו ברמת הגולן כ"ציר הנפט" או בשמו הרשמי TAP - טראנס ערביין פייפ ליין או גם בשמו הלא רשמי: ציר הנפט הערבי, המגיע מערב הסעודית, חוצה את רמת הגולן (אז בשליטה סורית) וממשיך עד לנמל צידון שבלבנון.

כתבה על צירי הנפט במזרח התיכון

1677684579853

חוזרים מערבה לארוך ציר הנפט, חלקו מקרטע, חלקו מהיר. עוצרים בתחנת דחיקה ישנה. סיפור הצינור, סיפור האינטרס של המעצמות במזרח התיכון, סיפור תחילת הטרור של אש"ף וממשיכים מערבה.
אי אפשר שלא לעצור ליד "העץ של הנביא מוחמד", להפתעת השומרים במקום, שלוקח להם שתי דקות להבין כי כדאי להם לשתף פעולה עם החבורה המוזרה שמגיעה בשיירת הדיפנדרים.
ומכאן על הכביש בחיבור עם ציר הנפט המגיע מעיראק - ציר ה-H'ים, אותו צינור ראשון בין כירכוך שבעיראק לנמל חיפה שבארץ ישראל (ומכאן האות H). ודרומה למלון באל אזרק, לצד שדה התעופה הצבאי H4 הפעיל ביום ובלילה. ארוחת ערב בשעה סבירה (לכזה יום), מקלחת טובה ושינה.
להשלמת תמונת המצב במזרח התיכון בתחילת המאה שעברה:

כתבה על המזרח התיכון שבין מלחמת העולם הראשונה למלחמת העולם השנייה

1677684728704

דיפנדרים במזרח ירדן - היום השלישי

בוקר טוב, ללא רוח במזרח ירדן. תדלוק, תיקון של איזה פנצ'ר או שניים ואנו נכנסים לשמורה המחודשת של אל אזרק עם כרטיסים שקיבלנו מ"המלך"! (אז לא נלך ?...). מקור מים, שביל העובר סביבו ולאורכו וציפורים שבעיקר אפשר לדמיין כי מקוננים בין הסוף. חוזרים לדיפנדרים ויוצאים דרומה לאורכו של כביש 5, הידוע גם ככביש סדאם חוסיין, כביש בטון שידע ימים יפים ומפוארים של שת"פ עיראקי - ירדני להוצאה של הנפט העיראקי לעבר נמל עקבה.
"תחרות הקפה הבינלאומית" בתחנת דלק נטושה שרק שוטרים משועממים שומרים בה על הכלום שלא נשאר. עוד קצת דרומה על הכביש ושוב חוזרים אל המדבר והשממה.
בטיפוס ארוך עד לשפת המצוק, כאילו אנחנו על שפת מכתש ענק שלא רואים את קצותיו. דרך אחת היורדת את המצוק לעבר מישורי החמדה ועליהם במהירות מתגברת דרומה עד לפאתי קע ג'עפר - ימת המלח / המליחה הגדולה במזרח התיכון. הקרקע מעט לחה, כמעט ואין אבק ואנו מתחילים ברייד (RIDE) מהיר של עד 120 קמ"ש וקצת... לאורך כשעה של נהיגה בשיירה ארוכה של דיפנדרים השועטים לעבר השקיעה.
נוסעים ונוסעים והפלא אינו נגמר, ממש עד שקיעת החמה.
עוצרים להפסקת צהרים, אמנם 18:00 בערב, אבל למי היה זמן ופנאי עד עכשיו...???
הכיף של כל החבורה יחד - אירוע שלא ניתן לתאר במילים, מקבץ של אנשים שלהם ככתוב לעיל "שריטה ייחודית וטובה" - אוהבי דיפנדר ישן!
עוד קצת מדבר (קצת, זה איזה שעתיים רק ב-60 קמ"ש) ושבילי המדבר מתכנסים מערבה לעבר מחצבות הפוספט הענקיים של ירדן. מוצאים את דרכנו ועולים על כביש המחצבות הפנימי הלוקח אותנו בין מעט משאיות לעבר הכביש הראשי. פונים דרומה לעבר ערב הסעודית ומעבר מודוורה וקצת (20 ק"מ) לפני הגבול פונים מערבה לעבר מצודה עתיקה ומרשימה מימי האימפריה העותמנית - קלעת פצועה.
כאן אין רוח, מזג האוויר נהדר, למרות הגובה (1,300 מטרים) והחבורה מסתדרת, מדוממות ומקימה את אוהליה, חלקם על הגג וחלקם על הקרקע. ארוחת ערב טובה וחמה, מדורה, עוד קצת סיפורי גבורה ולוחות שנה וקדימה לשינה.

1677684534359

דיפנדרים במזרח ירדן - היום הרביעי

בוקר טוב והשמש זורחת על המצודה שלצערנו מט ליפול בשל החפירות הבלתי מבוקרת תחת קירותיה הענקיים. ארוחת בוקר של הבדואי רחב הלב שמביא לנו את האוכל לשטח. ביקור במצודה התורכית ונוסעים קצת מזרחה לעבר תחנת הרכבת החיג'איזית.

הרכבת החיג'אזית היא פרויקט תורכי שאפתני שרצה לחבר את ערי הבירה - איסטנבול, דמשק ורבת עמון עם מכה ומדינה שבלב המדבר (כיום ערב הסעודית) במטרה לאפשר קיום מצוות חאג' - עלייה לרגל למכה, באופן נוח ומהיר יותר מהליכה בשיירה רגלית, אך מלחמת העולם הראשונה ונפילת האימפריה העות'מנית (התורכית) חדלו את הפרויקט והשאירו קווי רכבת, שרק מעט מהם משופצים ועדיין פעילים במזרח התיכון.

כתבה על הרכבת החיג'אזית

1677684595033

יורדים לארוך פסי הרכבת ועוצרים בתחנת משמר ישנה שעדיין פעילה. באדיבותו של השומר במקום עולים על קרונית הרכבת - שלה מנוע וגיר של לנד רובר דיפנדר, יש כבוד! ומפליגים בנסיעה איטית כאילו היינו עולי רגל העושים את מצוות החאג' בדרכנו למכה ולמדינה.
הדרך יורדת מערבה וגם יורדת בגובה, הקרקע הטרשית מתחלפת בערוצים חוליים ולאט לאט נבנות הדיונות בצידי השבילים המהירים. הדרך אצה, הקצב עולה ופתאום שיירת הדיפנדרים מוצאת עצמה בטיסה נמוכה על הדיונות בואכה וואדי ראם.
הפסקת צהרים (הפעם בשעת צהרים!) בעיירה הבדואית דייסה. תדלוק וחזרה לשטחים החוליים צפונה לארץ הקשתות. המסע הופך לטיול, אבל הקצב אינו יורד ואנו מגיעים ל"קשת הקטנה" של חרז'ה, מיד לאחריה ה"קשת הגדולה" ולפני שקיעת החמה יוצאים לדרך דרומה לעבר המאהל, שם מחכים לנו עם ארוחת ערב, מקלחת חמה ומיטות בתוך "אוהלים" שהם בעצם חדרים משודרגים.
רגע לפני עוצרים לקבל את שקיעת החמה מראש דיונת חול גבוהה ועוד קצת בחשיכה ואנחנו במאהל המשודרג. (בכל זאת לח"מ יש רפיוטשיין של הגעה לנקודת העצירה תמיד באור - של לוח השעונים). כמה אושר וכיף בחבורה.

1677684562531

דיפנדרים במזרח ירדן - היום החמישי

בוקר טוב וואדי ראם. ארוחת בוקר במאהל ועוד קצת דיונות לנשמה. קצת שוקעים, קצת נתקעים "על הסכין" ואפילו קצת לומדים את רזי הנהיגה בדיונות החדות. ביקור בתחנה התיירותית של הרכבת החיג׳אזית - קטר קיטור אמיתי עתיק לצד קטר דיזל ישן. מנפחים אוויר ועולים על הכביש במטרה לרדת על "דרך המלך" דרומה ומערבה.
דיפנדר אחד שהחליט כי התאפק עד לכאן שובר משאבת מים ונלקח אחר כבוד לגבול. מפגש מרגש עם הדיפנדר (והגיר האוטמט) מתחיל היום הראשון וכולנו חוצים במהרה את מעבר הגבול "יצחק רבין" - כאן נחתם הסכם השלום בין ישראל לירדן בשנת 1994. אנו נפרדים תוך כדי מעבר בגבול וכל דיפנדר עולה על הכביש צפונה לעבר הבית.

1,200 ק"מ במדבריות של ירדן מצפון, למזרח עד לדרום הממלכה - כבוד!

1677684933676





1677684925969

לפרטים על המסעות הבאים למזרח ירדן

תגובות

15 תגובות

1

oshibosh

02 במרץ 2023 ב 09:11

מסע מדהים. מדריך מעולה. איזו קבוצת שרוטים חמודה.

2

אורח/ת - באבי

03 במרץ 2023 ב 19:18

נראה כמו מסלול שגם סובארו xv יכולה לעשות 😀, עופר תרים את הכפפה.
רק ברשותך מילה קטנה של ביקורת, כי 2023 ופוליטיקלי קורקט וזה.... לקרוא לקבוצה ocd ולצמד את זה לשרוטים בראש, קצת צרם בקריאה. קצת מעליב כלפי אנשים עם בעיה. לתשומת לבכם.
חוץ מזה אתם מהממים ונראה מסלול סוף הדרך.

3

Ogash Ofer

03 במרץ 2023 ב 20:35

אורח/ת - באבי כתב/ה:
"

נראה כמו מסלול שגם סובארו xv יכולה לעשות 😀, עופר תרים את הכפפה.
רק ברשותך מילה קטנה של ביקורת, כי 2023 ופוליטיקלי קורקט וזה.... לקרוא לקבוצה ocd ולצמד את זה לשרוטים בראש, קצת צרם בקריאה. קצת מעליב כלפי אנשים עם בעיה. לתשומת לבכם.
חוץ מזה אתם מהממים ונראה מסלול סוף הדרך.

"
כך הקבוצה קןראת לעצמה גם בוואטצפ וגם בפייסבוק. ובמקרה אני גם חבר באופן אישי בקבוצה.

4

אורח/ת - אנה

07 באפריל 2023 ב 13:40

עופר תודה מכל הלב על טיול מושלם

5

אורח/ת - אופיר

07 באפריל 2023 ב 13:41

עופר תודה רבה על הכול היה מושלם מבחינתי

6

אורח/ת - דרור

07 באפריל 2023 ב 13:41

היה טיול משובח, מינונים מדוייקים של מזוכיזם ועונג. נהנינו מאד מעופר ומכולכם. תודה לכל אחד ואחת מכם שתרמ/ה לחוויה מושלמת. להתראות בטיול הבא

7

אורח/ת - גלעד

07 באפריל 2023 ב 13:42

תודה לכולם על חויה נדירה

8

אורח/ת - רמי

07 באפריל 2023 ב 13:43

מוש-לם
תןדה לעופר על הדרך ולכולכם על דרך ארץ
נתראה בדרכים

9

אורח/ת - יעקב

07 באפריל 2023 ב 13:43

לעופר, יצאנו למסע משותף בהובלתך והגענו למקומות נפלאים, למדת אותנו היסטוריה וגאוגרפיה וקצת נהיגה עם הרבה תשוקה .
טיול מהנה באופן מלא רגישות חיוך ואהבה, תוך שמירה על כללים,תודה על הסבלנות הרבה ההשקעה ונועם ההליכות בהערכה רבה

10

אורח/ת - ישי

07 באפריל 2023 ב 13:43

תודה ענקית לעופר על המסע המדהים

11

אורח/ת - ניר

07 באפריל 2023 ב 13:44

תודה לגלעד ואוהד שאירחו לי חברה ונהגו בחלקים המשעממים

תודה לאמיר שארגן
תודה לעופר על ההובלה המקצועית והמורקים המרתקים

תודה לכולם, הרגשתי עם משפחה

12

אורח/ת - שי

07 באפריל 2023 ב 13:44

כולנו זכינו בחוויה המיוחדת הזאת
תודה לכולם נתראה במסע הבא

13

אורח/ת - אמיר

07 באפריל 2023 ב 13:45

לאחר שלחלוחית הרגשות יבשה אפשר להתחיל בתודות.
תודה לכל מי שעזר לממש לי ולו/לה את חלום שיירת הכרכרות האנגליות בממלכת ירדן השכנה תוך כדי הולדת משפחה מופלאה ותומכת.
אליזבט, ג'ון לנון, בוב מרלי ורבים אחרים וטובים גאים בנו היום
תודה לעופר האחד והיחיד שהרים בשמחה את הכפפה לפני כ- 5 שנים כשהדבקתי אותו ברעיון. תודה על הארגון, ההובלה, הרחבת הידע ותחושת הבטחון והרוגע שהענקת לנו גם ברגעים קשים.
תודה לגמל האלומניום שלי, דיפי, שהובילני בבטחה והנעים זמני.
תודה לאיריס שבאה למרות פוביית הקור שיש לה.

14

אורח/ת - איריס

07 באפריל 2023 ב 13:45

תודה לעופר - אתה כל מה שיפה בארץ הזו וגם יתר החברים- נדיר לפגוש חבורה ערכית וטובה מכם. היה מופלא. גם החלקים הקשים. מקווה לטיול נוסף

15

אורח/ת - עודד

07 באפריל 2023 ב 13:46

אין להתעלות על הפרוזה שרצה פה בשרשור מעלה אך מצידנו אילת ואני מספר מילים, אושר והנאה מחמישה ימים של חוויה. אנשים נפלאים מדריך מופלא. מקומות יפים. גיליתי על הכרכרה יכולות וכייף שלא הכרתי. אם בסיום אילת אמרה שהיא מפתחת גאוות יחידה לדיפנדר זה אומר הרבה. תודות.