שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיול ארוכים בארץ

יומן מסע מים תיכון לים כנרת, אוגוסט 2020

חזרנו ממסע מרתק ומלהיב בין ים תיכון לים כנרת.
שלושה ימים של טיול ג'יפים גדוש תצפיות, נופים, שבילים עוצרי נשימה, אתרי מורשת ומים... וחבורת משתתפים נהדרת, היה מושלם!

מסע מים אל ים אכן נקרא מסע ולא טיול.... מדובר בשלושה ימים ארוכים ושני לילות בשטח הכוללים רצף ארוך של אתרים יפים, תצפיות, נקודות שכשוך במים וכמובן שבילים ארוכים ועוצרי נשימה. את העייפות כולנו הרגשנו רק בסיום הטיול, מאחר ובמהלכו היינו מוקסמים מהמקומות, התצפיות והחוויות.

היום הראשון למסע:

את המסע התחלנו בחוף הים התיכון בקריית ים, לשם התקבצו ובאו המטיילים מכל רחבי הארץ.

בהגעתם התפנקו בתה צמחים טעים שבושל במקום ומהווה כבר מסורת לפתיחת מסע מרתק שכזה.

לאחר תדריך הבוקר, הסבר על מסלול הטיול הצפוי, מתן דגשי בטיחות לנסיעה בכלל ולשיירה בפרט, חולקו מכשירי קשר ויצאנו לדרך.

נכנסו מיד לשטח ליד קיבוץ אפק ונסענו בשבילים בין השדות והנחלים אבליים ונעמן. בהגיענו לכביש דילגנו לעבר יער אחיהוד.

דרך נוף יער אחיהוד חוצה את היער הגדול המשתרע על רכס ארוך התוחם את בקעת בית כרם מצפון - מערב , בין צומת יאסיף והר גמל. היער ניטע בידי הקרן הקיימת לישראל בראשית שנות ה-50 ונפרצו בו דרכי יער הכוללות תצפיות יפות. הרכס שעליו ניטע היער נקרא בערבית אלג'בל א - טויל ("ההר הארוך") , והוא חולש על הכניסה המערבית לבקעת בית כרם.

לקראת סיומו של היער עצרנו לארוחת בוקר ובסיומה המשכנו צפונה לעבר נחל כזיב ועין חרדלית.

הפקק בכניסה לעין חרדלית מעט הבהיל אותנו והמחיש את המקום היפה שכולם רוצים להיות בו – עקפנו את הפקק ונכנסנו מדרך צדדית ופנויה ותוך מספר דקות חנינו להנאתנו והתארגנו להליכה במים. לאחר הליכה קצרצרה נכנסנו דרך העצים למים והלכנו לעין חרדלית בתוך המים הקרירים והמצננים. הלכנו עד עין חרדלית ומצאנו לגונה מים קטנה לשכב בתוכה וליהנות מהמים המדהימים של נחל כזיב. לאחר הרחצה במים חזרנו לרכבים, החלפנו בגדים ועלינו דרך עבדון לפארק גורן, שם עצרנו לתצפית על המונפורט - אתר ארכיאולוגי מתקופת ימי הביניים ובו שרידי מבצר צלבני מתקופת ממלכת ירושלים בארץ ישראל.
בפארק גורן אכלנו צהריים – מול הנוף המדהים.

לאחר שכולם שבעו, המשכנו בדרך נוף מדהימה הצופה על נחל כזיב עוצר הנשימה. נסענו בנחל בצת עליון והגענו עד לגבול עם לבנון ועצרנו בנקודה בה בוצעה חטיפת החיילים בשנת 2006, ק.ד. 105. עצרנו ליד האנדרטה וסיפרנו את סיפור הקרב שפתח את מלחמת לבנון השניה ועד חזרתם של אלדד רגב ואהוד גולווסר ז"ל לקבר ישראל שנתיים מאוחר יותר.
עצרנו בפרוייקט הקירות המדברים מאחורי שתולה - פרוייקט ציורי קיר מדהים על בטונדות המגינות על הישוב מפני ירי מלבנון, פגשנו את רבש"צ שתולה שנתן לנו סקירה מרתקת על הישוב ועל פרוייקט הציורים – היה מעניין מאוד.


משם נסענו להר מירון, ההר הגבוה ביותר בחלקו המערבי של הירדן (1204 מטר מעל פני הים, היה פעם 1208 והתכווץ), נכנסנו לחניון הלילה, סידרנו את הרכבים בצורת מעגל והתמקמנו ללילה הראשון בשטח. כל אחד בנה את אוהלו, בישל ארוחת ערב בסיומה הודלקה מדורה והלכנו לישון שבעים ועייפים.

היום השני למסע:

בבוקר הצטרפו אלינו רפי ויפה עם הרנגלר ולאחר תדריך הבוקר עלינו להר מירון לטיול רגלי בשביל הפסגה, אפילו ערפילי הבוקר שטרם התפוגגו לא הורידו במאומה מהתצפיות עוצרות הנשימה בשביל המדהים הזה.

בסיומו נסענו לרחוץ במעין עין ליאור, שלשמחתנו לא היה עמוס במבקרים ובסיום הטבילה במים הצוננים נכנסנו לשטח ונסענו לגבעה יפה הצופה אל עמק החולה בתוך יער ביריה להשביע את רעבוננו.

לאחר ארוחת הבוקר המשכנו ביער ביריה על דרך הלוחמים. מסלול "שביל הלוחמים" חוצה את מערבו של יער ביריה, ומעניק הזדמנות להכיר מקרוב את זירת ההתרחשות של שתי פרשיות בעברה של ארץ ישראל: האחת קשורה במאבק של היישוב העברי על מצודת ביריה; השנייה קשורה בכיבוש צפת בימי מלחמת העצמאות.
משם המשכנו והגענו אל קרן נפתלי – הר בגובה 510 מטרים מעל פני הים השוכן בהרי נפתלי ונותן תצפית מדהימה לעבר עמק החולה ורמת הגולן.

אחרי שהצטלמנו לתמונה קבוצתית המשכנו בנסיעה והגענו אל שמורת נקיקי יפתח. בשמורה תופעה גיאולוגית ייחודית - מערכת סדקים בסלע הקשה, החודרים למעבה האדמה עד לעומק של כ- 5 מ' והמקום מכונה "הקניון הקטן". טיילנו בסולמות ובנקיקים, הילדים תירגלו את הנקיקים שוב ושוב...

משם המשכנו אל עבר דרך נוף הרי נפתלי ומצוק רמים (670 מטר מעל פני הים). עצרנו מידי פעם לצילום תמונות (כי אי אפשר בלי... הנוף משגע), באמצעה פנינו מערבה וטיפסנו לתוך יער רמות נפתלי ועצרנו להסבר על מכרה הברזל - מכרה ניסיוני שנחפר בשנות ה-50 ע"מ לנסות ולבדוק האם כריית עפרות הברזל בצוק מנרה כדאית מבחינה כלכלית – מסתבר שלא...

עברנו לצד השני של המכרה לתצפית על קריית שמונה והמשכנו צפונה, חצינו את הכביש ושם לצערנו נפרדנו ממשפחת פיס שעזבה בשל אילוצים משפחתיים. נכנסנו לדרך נוף מרהיבה בין מטעי פירות מסוגים שונים שלקחה אותנו עד מצפה דדו במטולה, שם עצרנו והתפעלנו מהנוף של ישראל ולבנון, שמענו הסבר על המקום ואת סיפורה האישי של חנה פרל שגרה במטולה ב-1971, ומהתצפית ממש זיהינו את ביתה.

בסיום היום נסענו למתחם "גם הצפון" למלא דלק, לחדש את מלאי הקרח ולהשלים חוסרים ונסענו לחניון הלילה. בנינו אוהלים, הכנו ארוחת ערב והתארגנו לשינה לצבור כוחות לקראת היום האחרון.

במתחם הצפון גילה רון שאבד לו המפתח של הרכב והרכב נשאר נעול ללא יכולת פתיחה. לאחר חיפושים רבים ומשלא נמצא המפתח הוזמן פורץ ומקודד שהכינו לרון מפתח חדש במקום – ולקראת חצות חזרנו אל הקבוצה, רון בנה את האוהל ואחרי מקלחת נעימה הלך לישון יחד עם נהוראי ואסיה הכלבה.

יום השלישי למסע:

את היום השלישי פתחנו באנדרטת אסון המסוקים ליד שאר ישוב, סיפרנו את סיפור התאונה והסתובבנו באתר המרשים. טיפסנו לרמת הגולן בשביל התצפיות על נחל סער - שמתחתר בתפר שבין רמת הגולן והר החרמון, ולמעשה מסמן את הגבול הגאוגרפי בין שני חבלי הארץ. הנחל מתחיל את זרימתו בעין סער, הסמוך ליישוב מג'דל שמס, מנקז את בקעת יעפורי, עובר צפונית לברכת רם, פונה מערבה בסמוך ליישוב מסעדה וממשיך עד שהוא נשפך לנחל חרמון (בניאס) – שביל תצפיות מרשים מאוד ובמיוחד בחורף כאשר הנחל זורם.

הגענו לישוב מסעדה ועצרנו לטעום כנפה חם ומתוק שבדיוק יצא מהתנור.
לאחר מכן המשכנו והקפנו את ברכת רם - הברכה היא מאר לוע, התפוצצות של הר געש שלועו התמלא ורווי במי תהום.

משם נסענו וטיפסנו על הר וורדה, ההר הגבוה ביותר ברמת הגולן ותיצפתנו על סוריה. לאחר מכן הקפנו את רכס החרמונית ועצרנו לתצפית והסבר בעז 77 על עמק הבכא.
איתמר שיתף אותנו בסיפורים מהאירועים וכולנו הקשבנו ברוב קשב. משם המשכנו והגענו לבנין מפקדת הכוחות הסוריים ברמת הגולן בו ביקר האיש שלנו בדמשק - אלי כהן, לקבלת אישור כניסה לרחצה באל חמה. כמובן ביקרנו בחדר בו שהה אלי – לצערנו האישור לא היה על הקיר אך הראיתי אותו לכולם.

המשכנו בדרכנו וטיפסנו על הר בני רסן ועצרנו להסבר על טורבינות הרוח המדהימות

ולאחר מכן המשכנו בשטח, חצינו את נחל גמלא המלא מים ועצרנו לארוחת צהריים ורחצה בעין ידידיה.

בסיום הרחצה נסענו עד לתצפית על הכנרת ובקעת בית צידה ושם הכין לנו שי תה וקפה לסיום הטיול.
עשינו סיכום קצר ונסענו הביתה.


וכך בא לסיומו מסע מים לים, מים תיכון לכנרת.

תודה ענקית לכל המשתתפים, הייתם קבוצה נהדרת, מגובשת ומעולה.

היה לי תענוג לטייל אתכם.

ניפגש בשטח, בתצפיות יפות ובדרכים משובשות.

עדי.



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

2 תגובות

1

gepeto

06 בספטמבר 2020 ב 18:56

טיול נהדר, מדריך מצויין וחבורה נהדרת !!!!
תודה לכולם על החוויה. מומלץ בחום (תרתי משמע :-) )
נשמח לחזור שוב בתקופת האביב כשהכל יהיה זורם וירוק.

2

אורח/ת - גלעד מ.

08 בספטמבר 2020 ב 13:51

טיול מדהים, אחד מהטובים ביותר שהיינו והמון המון בזכותו של עדי.