שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

זום טרקטורונים בטיול לילה על דרך בורמה

סוכנות זום טרקטורונים - שהיא סוכנות רייזרים וטרקטורונים של פולאריס הוותיקה בארץ, פותחת את עונת הטיולים הקרובה במסע לילה מיער בן שמן דרך לטרון ודרך בורמה עד למשלט 16 שמעל וממזרח לשער הגיא.
12 כלים שונים לאורך 72 ק"מ של שבילים מגוונים ולסיום ארוחה "על האש" מפנקת מידיהם הטובות של אנשי זום טרקטורונים.

פולאריסים לאורך הסרפנטינות של דרך בורמה

פולאריסים לאורך הסרפנטינות של דרך בורמה

יוצאים לטייל

סוכנות הרייזרים והטרקטורונים הוותיקה בארץ של מותג פולאריס - זום טרקטורונים, הזמינה את לקוחותיה לטיול לילה מיוחד שכולו בהפקת משפחת טולדנו - בעלי הסוכנות, והזמינה אותנו - אתר השטח, להדריך את הטיול.
וכך נפגשנו בחמישי 10/9/20 אחר הצהרים בליבו של יער בן שמן ויצאנו לדרך בשיירה טובה של 12 כלים מסוגים שונים: טרקטורונים, רייזרים, ג'נרלים וגם שני טרקטורונים של TGB להובלה ואיסוף של השיירה.

מהשפלה להר

72 ק"מ של שטח, בשבילים מסוגים שונים, עליות, ירידות, קצת דרדרת, המון המון אבק של סוף הקיץ, בשילוב לילה אפל ב"חושך מצרים", ללא כוכבים, שהעצים את החוויה.

השפלה הישראלית - גבעית ועמוסה בישובים ובתשתיות של כבישים ומחלפי ענק, מסילות ברזל וחוטי חשמל. אבל בין לבין אפשר למצוא שבילים מגוונים וליהנות משטח (מאובק מאוד בתקופה זו) שמאפשר תנועה מהירה עם קצת אתגרים.

שדרת הרמטכ"לים

עצרנו לאחר כשעה רכיבה בקצה שדרת הרמטכ"לית שלמרגלות לטרון.
"דרך הרמטכ"לים" נחנכה ביד לשריון בפארק העוצבות המשוריינות בשנת 2017. לכל רמטכ"ל - מיעקב דורי, הרמטכ"ל הראשון ועד ימינו (הרמטכ"ל ה-22), ניטע עץ זית בתוך גליל בטון ועליו לוח ברזל עם סיפור חייו ופעילותם של המצביאים בצבא ההגנה לישראל.

דרך בורמה והסרפנטינות

"דרך בורמה" הישראלית היא הדרך החליפית לירושלים, אותה אתרו ופרצו סיירי הפלמ"ח.
לאחר שאיתרו את המסלול העוקף את הדרך העולה מלטרון לשער הגיא עד לירושלים, אשר נחסמה ע"י הלגיון הירדני והכוחות הערבים מהכפרים סביב ירושלים, החלו לוחמי הפלמ"ח בהכשרת הדרך ובאמצעות מכושים וכלי עבודה ידניים פרצו את השביל ואפשרו למשאיות של אז להוביל לוחמים ואספקה לירושלים הנצורה .
בלילה של ה-10 ליוני 1948 עברה על הדרך שיירת האספקה הראשונה ולאחר מכן כמעט כל לילה ובמשך חצי שנה הייתה דרך בורמה "צינור האספקה" של ירושלים.
לצד דרך בורמה הונח צינור השילוח – צינור המים הראשון לירושלים.
את שמה קיבלה הדרך מהמעקף הבריטי-אמריקאי האדיר שחצה את בורמה ועקף את הצבא היפני, במטרה לאפשר אספקה לאזור סין במלחמת העולם השנייה.

לוחם פלמ"ח (מברזל) נושא מטען בין השיירות העולות לירושלים

לוחם פלמ

משלט 16 הצופה על כביש 1

לאחר טיפוס על דרך השיירות / שביל הג'יפים המטפס לכיוון בית מאיר (בית מכסיר) העפלנו לראש משלט 16, הנמצא מזרחית ומעל משלט 21 (שהדרך אליו נחסמה לאחרונה). ממשלט 16 רואים, כמעט ממעוף הציפור, את כביש 1 המרשים הזורם למרגלות הרכס.
משלט 16 הוא אתר קרבות שנכבש במבצע מכבי ב-8 במאי 1948 ע"י חטיבת הראל של הפלמ"ח במטרה לשלוט במקום ולאבטח את הדרך לירושלים.

כביש 1 מהתצפית של משלט 16

כביש 1 מהתצפית של משלט 16

החזרה לשפלה

מההר ירדנו בנהיגת לילה חשוך חזרה דרך השבילים לדרך הג'יפים, מתחת לכביש 38 לדרך בורמה, ללטרון, לשדות של עמק איילון, דרך שעלבים ונחל ענבה, לחרבת רגב, נחל גמזו ועד לארוחת לילה מפנקת בלב יער בן שמן.

קישור לאתר של סוכנות זום טרקטורונים

תודה למשתתפים הנהדרים על החוויה

תודה למשתתפים הנהדרים על החוויה





תגובות

3 תגובות

1

אורח/ת - רועי ב.

13 בספטמבר 2020 ב 19:30

איתי גיא ועופר - היה טיול מדהים תודה על ההשקעה מצפים לטיולים הבאים

2

אורח/ת - איתי טולדנו - זום טרקטורונים

13 בספטמבר 2020 ב 19:31

חברים היה תענוג תודה רבה שהגעתם ושוב תודה לעופר שהוביל את הטיול

3

אורח/ת - אופיר

13 בספטמבר 2020 ב 19:31

גיא איתי ועופר תודה רבה על טיול מדהים היה נורא כיף ומחכים לטיולים הבאים