שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

סיכום טיול ב"ציר המוסכים" - 13/7/21

הטיול הקיצי הקלאסי בשיפולי רמת הגולן, עם טבילות במים קרירים והפעם בגרסת אמצע השבוע. מרענן וכייפי גם בקבוצה קטנה

קיץ, חם נורא בחוץ, ולא מפתיע שרבים וטובים מעדיפים לנוח בשישי-שבת, לבלות עם המשפחה במקום ממוזג כלשהו ולא לזחול בדרכים הפקוקות אל אתרי הנופש והטיולים ובחזרה מהם. עבור מי שיכול להרשות לעצמו לקחת יום חופש באמצע השבוע – טיולי אמצ"ש הם פתרון מצוין. פחות אנשים בשטח, הכל יותר שקט ורגוע.

טיול כזה יצא ביום שלישי, 13/7/21, למסלול הקלאסי של רמת הגולן – ציר המוסכים. לכבוד החום הגדול, חיברנו לו נקודות טבילה במים קרירים כמו הירדן בגשר כפר הנשיא, עין עלמין ועין-א-תינה. היום אנחנו בקבוצה קטנה - לנקודת המפגש במצפה שגב שבכניסה לכרכום, מגיעים ארבעה כלים בלבד- גרנד ויטארה, רוביקון, לנדקרוזר וגרנד צ'רוקי. לקבוצה קטנה יש יתרונות – היא תהיה גם זריזה וקלת תנועה במכשולים שציר המוסכים מכין לנו.

ציר הירדן ההררי חולף חיש קל למרות שהוא משובש להדהים. הציר שנפתח כדי לאפשר תנועת פרייבטים, לא מתוחזק מאז. הבורות והמהמורות לאורכו הולכים ומעמיקים מדי שנה ולא רחוק היום בו יהיה עביר לג'יפים בלבד. ירדנו לגשר כפר הנשיא לעצירת קפה וטבילה קצרה - הזרימה היום לא חזקה ומאפשרת רחצה זהירה.

image

image

מכאן טיפוס בפיתולי השביל לכיוון כביש 888, דילוג קצר על הכביש לעין עלמין – בריכת קצינים סורית מפורסמת, יפה ועמוקה, הניזונה ממי מעיין קרים וצלולים ומוקפת אקליפטוסים מצלים. פרסומה של הבריכה ונגישותה לפרייבטים גורמים למקום להיות עמוס ומלא בדרך כלל, אבל לנו היה היום מזל והמקום כמעט ריק (וגם כמעט נקי!). השחיה בבריכה הזו מענגת ומרעננת במיוחד וטיולים רבים מסתיימים כאן כי אף אחד לא רוצה לצאת מהמים.... אבל לנו יש מסלול ארוך לנסוע היום.

כניסה לשטח במצפה גדות מפגישה אותנו עם אתר עבודות עפר. פרויקט פינוי מוקשים גדול נערך כאן, מסתבר שבאמצע השבוע צריך לתאם מראש את המעבר במקום – אנחנו קבוצה קטנה והאחראי במקום הוא בחור נחמד ומבין עניין והוא מעביר אותנו בזריזות. וזהו – אנחנו על "ציר המוסכים", זה שנודע לשמצה כמפרק כלי רכב איום ונורא, שכל רכב שטח שנכנס לכאן, יוצא מכאן ישירות למוסך.... בפועל, רמת העבירות כיום אינה בעייתית (בחורף זה סיפור אחר לחלוטין). זהו ציר "רמת-גולני" קלאסי, המרוצף אבני בזלת, מהמורתי ומטלטל ביותר, שמחייב נסיעה איטית מאוד ב-LOW על מנת לא לפרק את הרכב ואת יושביו. אבל מעבר לזה – שום בעיה מיוחדת.

image

image

image

עצירה ראשונה בבריכת הקצינים הישנה בעין ג'לבון, פעם אטרקציה גדולה והיום, כשהיא מרוקנת ממימיה לגובה ברך, רק נקודה להעלאת זכרונות. לאחר מכן חציית ערוץ נחל ידביר – עוד אתגר עבירות מפחיד של פעם, והיום סתם חצייה פשוטה של מעבר מים. את מנוחת הצהריים ערכנו בפג'ר הקטן – פיסת גן עדן מוצלת וקרירה על פלגי מים, שמתאימה מאוד לקבוצות קטנות.

image

image

אתגר העבירות של היום – מעבר המים של נחל שוח (נחל פג'ר) והיציאה ממנו לכיוון צפון, על בולדרים גדולים ובולטים שמאיימים לכופף גחונות ולתקוע כל רכב נמוך שמנסה לעבור. זו נקודה שאסור להקל בה ראש, אבל אינה מעכבת אותנו יותר מדי, והעצירה הבאה היא בירידה מציר המוסכים לעין א-תינה וטבילה במי המעיין. מי שמעוניין – יכול לצאת גם למסלול הליכה רגלי עד המפל ובחזרה.

image

image

עין א-תינה היא גם נקודת פרישה למי שמיצה את הטילטולים. אנחנו ממשיכים ועולים שוב לרמה דרך נחל נשף, ופונים שוב צפונה לציר המטפס גבוה יותר, עם תצפיות נוף יפות לכיוון עמק החולה, החוצה את ערוצי נחל פרש ונחל חמדל ומגיע לעין מימון – פינת החמד לשעבר שהפכה למרבה הצער לבית שימוש ענקי של עדרי הבקר בסביבה... עדיין אפשר לשבת לקפה זריז בצל שבכניסה, אבל אל תנסו להרחיק פנימה – הריח יבריח אתכם.... כמה חבל.

image

מכאן כבר רק כברת דרך קצרה עד לסיום הטיול על כביש 959 (גונן-וואסט), קצרה, אבל זרועת בולדרים ומהמורתית במיוחד כדי שלא נשכח מה עברנו היום. ציר המוסכים כבר לא שולח אותנו ישר למוסך כמו פעם, אבל זהו עדיין מסלול ג'יפים קשוח שכבודו במקומו מונח ובאמצע השבוע כיף יותר, שקט יותר ועמוס פחות בכל נקודות המים לאורכו. היה מצויין, כיף ורגוע – נתראה בטיולים הבאים!



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

6 תגובות

1

אורח/ת - ניר

09 באוגוסט 2021 ב 19:50

דרור תודה על טיול מהנה, רווי מים וגם בעל מקטעים מאתגרים.

2

primatik175887

11 באוגוסט 2021 ב 00:09

התמונות מהטיול פשוט מקסימות!

3

אורח/ת - שגיב

24 באוגוסט 2021 ב 13:09

תודה רבה לכולם ובמיוחד לדרור על הסבלנות, ההדרכה,פינות החמד והקפה😉...
נהנו מאוד , עד הטיול הבא😃.

4

אורח/ת - יואב

24 באוגוסט 2021 ב 13:09

היה אחלה טיול, אחלה אנשים!
דרור תודה!

5

אורח/ת - ניר

24 באוגוסט 2021 ב 13:10

היה טיול מעולה עם קבוצה מעולה ומצומצמת,
דרור תודה רבה על ההובלה וההדרכה.
ניפגש בטיולים הבאים

6

אורח/ת - אלון

24 באוגוסט 2021 ב 13:10

מצטרפים לתודות על טיול יוצא מכלל. תודה לקבוצה ולדרור