שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיול ארוכים בארץ

יומן מסע חוצה ישראל לרכבי 4X4 עם ובלי הילוך כוח - חנוכה 2022

מסע ג'יפים חוצה ישראל בחנוכה, מעלה לעיתים חששות לגשם קור ורטיבות, אבל כשיש חורף שהוא הכי שחון ב-50 השנים האחרונות, כל שנשאר לנו זה להנות ממזג אוויר אידיאלי במשך 5 ימים, לאורך מסלול של למעלה מ-700 ק"מ והכל עם חלון פתוח ובלי מזגן ובמילים אחרות, תענוג מוטורי מתמשך

image

מסע ג'יפים חוצה ישראל חנוכה 2022 - יום 1

נקודת המפגש למסע הזה נקבעה במצפה דדו שמעל מטולה לשעה 07:30 והחבורה כולה מגיעה בזמן. כולנו עומדים בתדריך בוקר מול מפות פתוחות ועוברים על היום שמצפה לנו עם כוס קפה או תה ביד. חלוקת מכשירי קשר ומספרי ברזל וקדימה יוצאים לדרך.

image

אנחנו עולים על שביל אדום שהוא דרך נוף מקסימה הנמשכת לאורכו של רכס רמים בחלקו הגבוה, וצופה על כל עמק החולה הפרוש תחתינו. נכנסנו לביקור קצר בנקיקי יפתח ולאחר מכן עצרנו בחניון האלה, בו מפוזרים עצי אלה אטלנטית בני מאות שנים, לארוחת בוקר מאוחרת.

image

חזרנו לכביש 899 ובאמצע הירידה מצומת ישע בחלקו העליון לכיוון צומת כ"ח שלמטה בעמק, באחד מפיתולי הכביש, פנינו ימינה ונכנסנו לדרך הנוף המקסימה של יער נבי ישע שנמצא בחלקו המזרחי של גן לאומי קרן נפתלי. השביל צר מאוד ברובו ומטפס די מהר בגובה. אחרי 2-3 מדרגות קלות הגענו למדרגה האחרונה והגבוהה יותר, שהגשם וכל מיני רכבי שטח אחרים הפכו למאתגר משהו, אבל חבורת הגיבורים שלנו, נהגות, נהגים ורכבים, טיפסו למעלה עד לשביל הכורכר המוביל לתצפית קרן נפתלי שהיא התצפית הטובה ביותר על עמק החולה.

image

המשכנו לשמורת נחל דישון שבה נהננו מנסיעה בדרך יפיפיה ועמוסה בצמחייה לאורך השביל המלווה את הנחל. חצינו את עמק החולה בנסיעה מערבה ורובה במקביל לנחל דישון עד לנקודה שבה הוא מתחבר לנהר הירדן. עברנו את גשר בנות יעקב, המשכנו על שביל הירדן ההררי עם תצפית יפהפיה כשבאופק מדרום מחכה לנו הכנרת.

image

בסוף דרך הנוף עלינו עם הג'יפים על האספלט והקפנו את הכנרת ממזרח, כשמאחוריה שקיעה יפהפיה. ירדנו על כביש 90 לאורך שמורת נחל תבור ושמורת נחל יששכר. עברנו את בית שאן ונכנסנו לחניון הלילה בגשר הקנטרה. הקמת אוהלים, טקס הדלקת נר שני של חנוכה, ארוחות ערב מפוארות ולאט לאט כולם נעלמים לשינה עמוקה.

image

מסע ג'יפים חוצה ישראל חנוכה 2022 - יום 2

החבורה מתקתקת את העניינים ובשעה 08:00 עוזבים את חניון הלילה לטובת כניסה קצרה מאוד לתחנת דלק בצומת שאן לטובת תדלוק, מים וקפה למי שרוצה ואנחנו עולים על כביש 90 לכיוון דרום. כעבור כ-50 ק"מ, בין הישובים משואה ושלומציון, ירדנו מהכביש ימינה ועלינו בכביש מפותל שטיפס מהר וגבוה כשבסופו חניון קטן. ממנו שביל הליכה המוביל למצוק של המוסטרה וממנו נשקפת תצפית יפהפיה אל בקעת הירדן.

image

חזרנו לכביש 90 בסופה של ירידה מפותלת ומאוד פוטוגנית והמשכנו דרומה לצומת בית הערבה ולאחריה לצומת אלמוג ממנו נכנסנו למסלול הכחול של נחל אוג הממשיך דרומה לאורך מצוק ההעתקים שמעל ים המלח. הגשמים האחרונים שירדו כאן עד לפני כמה ימים חירבו כמה וכמה מעברים, סידרו לנו מדרגות קצת יותר גבוהות בחציית ערוצים מה שדרש קצת עבודות מע"ץ והכוונות קרקעיות.

image

הנוף ממזרח למצוק שכל כך קרוב אלינו, מרהיב ביופיו כך שמידי פעם עצרנו בתצפיות שונות להפסקות אוכל, קפה או סתם בשביל לנשום את כל היופי הזה. לקראת שקיעה הגענו לחניון הלילה במצוקי דרגות ללילה קריר ועמוס כוכבים.

image

מסע ג'יפים חוצה ישראל חנוכה 2022 - יום 3

מסע חוצה ישראל בחנוכה מביא איתו בדרך כלל מזג אוויר נהדר לטיולים. כך קרה גם במסע הזה שלנו והבוקר קריר ונעים גם כשהשמש כבר מחייכת מלמעלה. ג'יפ אחד עזב אתמול בלילה ושניים אחרים הגיעו הבוקר במקומו ולאחר הכרות קצרה עם החדשים, כולם עומדים ליד הרכב שלי בתדריך מול מפות פתוחות.

image

אנחנו יוצאים לדרך ועולים על הסמ"ש הירוק. כעבור כ-2 ק"מ הגענו למעבר עם כמה הצלבות וירידות תלולות. אספתי את כולם ליד המעבר ועשינו שיעור קצר נוסף בנהיגת שטח, בחירת נתיב נכון, שילוב הילוך כוח גם בירידה חזקה ולקיחה בחשבון את זוויות הגישה והנטישה של הרכבים השונים. כעבור 3 ק"מ נוספים הגענו למעבר נחל תקוע שדורש מידה של תשומת לב ובעזרת הכוונה קרקעית כולם עברו בקלילות עם הרבה תמונות פוטוגניות.

image

המשך נסיעה וטיפוס לראש חצצון ממנו נקודת תצפית על ים המלח, מהטובות שיש כאן באזור ועל מפל חצצון מהנקודה הכי טובה שיש. הקפה על הגזיה והנוף מסביב דרמטי ומהפנט, כשים המלח פרוש תחתינו ונמוך מאיתנו בלמעלה מ-600 מטר.

image

עצרנו לביקור קצר ברוג'ום א-נקה ששימשה כנקודת תצפית ובסיס של המשטרה הירדנית משנות ה-50 ועד למלחמת ששת הימים ממנה ניתן לראות כמעט כל נקודה בנוף. אנחנו עמוק בתוך המדבר וממשיכים בנסיעה בקצב מהיר על שבילים רחבים. גם במצפה מדרג בתחנת אום דרג' יש מבנה חד קומתי ששימש את משטרת הגבולות הירדנית, אחת משש תחנות משמר הגבול הדרום מזרחי של יהודה בתקופה הירדנית, שהשתמשו בגמלים על מנת לפטרל בין תחנה לתחנה. כיום מאכלסים את המקום כמה נערי גבעות חביבים, שניקו וסידרו את המקום באופן מרשים ועל הדרך שומרים עליו ומאפשרים ביקור בטוח שעד לא מזמן היה פחות נעים.

image

יצאנו מהשטח לכיוון יער יתיר והמשכנו בנסיעה לכיוון ערד. עצרנו להפסקה ארוכה יחסית לטובת קניות בסופר וחידוש מלאים לחציו השני של המסע. בתום הקניות ותידלוק הג'יפים ירדנו עם כביש 31 ונכנסנו לחניון הלילה בנחל מורג. מזג האוויר בלילה היה מעט קריר אבל המרקים ושאר התבשילים חיממו אותנו היטב לפני השינה.

image

מסע ג'יפים חוצה ישראל חנוכה 2022 - יום 4

הבוקר הגיע מהר, הציוד מקופל חזרה לרכבים ואנחנו שוב בתדריך בוקר, עוברים על המסלול מול מפה פתוחה. יצאנו לדרך לכיוון ים המלח ולצומת זוהר. פנינו ימינה ודרומה לשביל כחול ולמסלול נחל פרצים וכעבור כשלושה ק"מ נוספים הגענו לפתחו של נחל סדום ולקטע דרך קצר אבל מיוחד במינו, מפותל מאוד ומענג לנסיעה עם קירות לבנים גבוהים משני צידיו ושביל ש"מטפס" עליהם בכל עיקול.

image

חצינו דרומה את מישור עמיעז והמשכנו עם כביש 90 עד לפניה שמאלה, מול הכניסה למרפסת של צין, על השביל השחור המוביל לתוך נחל אביה. נחל אביה מפותל ויפה עם קירות גבוהים בצידיו. כעבור כ-5 ק"מ יש מפגש שבילים עם נחל אמציהו ואנחנו ממשיכים לזרום איתו דרומה בנסיעה מהירה על שבילי חצץ דק.

image

שוב אנחנו על כביש 90 ליד חצבה וממשיכים דרומה עד לישוב צוקים. בתדריך הבוקר אמרתי לקבוצה שאת המסלול של נחל עשוש, כ-30 ק"מ אורכו, נעשה רק בתנאי שנגיע לתחנת הדלק צוקים עד לשעה 14:00. הגענו אפילו מעט לפני הזמן וכעבור תדלוק וחידוש מלאים אחרון נכנסנו אל השביל של נחל עשוש ועצרנו להפסקת צהריים תחת עץ שיטה ענק.

image

המסלול של נחל עשוש מרשים מאוד וככל שהשמש משנה את מיקומה בשמיים, כך הגוונים של הנחל הולכים ומאדימים. כשהגענו לאמפי תיאטרון הטבעי והעצום של עשוש עצרנו להפסקת קפה כי אי אפשר סתם ככה להמשיך מבלי להרגיש קצת את המקום המרשים הזה.

image

הנסיעה בשמורת נחל עשוש ברובה נעימה וקלה ולעיתים יש מדרגות או גינות סלעים הדורשות כיוון קרקעי כדי להמשיך הלאה. במסע הזה זכיתי בחבורה של נהגות ונהגים מביני עניין שצלחו את המסלול כולו כמעט ללא הכוונה שלי ועל הדרך, עשו את הנחל כולו בזמן שיא, למרות הפסקת קפה לא קצרה בכלל והפסקה אחת נוספת להחלפת גלגל. המסלול מסתיים במפגש עם כביש 40, איתו המשכנו עוד מספר ק"מ דרומה לחניון אשלים שהיה די פנוי עבורנו. ארוחת ערב אחרונה עלתה לאוויר ותחושת "סוף מסלול" אופפת את המחנה.

image

מסע ג'יפים חוצה ישראל חנוכה 2022 - יום 5

זה הבוקר האחרון שלנו בטיול ויש לנו היום מסלול יפהפה וארוך של למעלה מ-120 ק"מ. השיירה יוצאת לדרך ומיד ביציאה מהחניון אנחנו נכנסים לנחל פארן על הסמ"ש האדום. כעבור כ-4 ק"מ על השביל הגענו לקניון עדה. הקניון חתור בסלע ותחילת המסלול בתוך הקניון עם עליה בסולמות וחבלים שנמצאים במקום, אבל מאחר ואנחנו ביומו האחרון של מסע חוצה ישראל ולא סתם בעוד טיול, אני מקציב לכל הסיפור חצי שעה והחבר'ה שלי האלופים עומדים בזמנים. ביציאת החבורה מהקניון חיכה להם קפה, תה ועוגיות ולאחר כמה דקות נוספות, המשכנו ללא עיכובים מיותרים עם הסמ"ש האדום דרומה לאורך שמורת הר הנגב.

image

השבילים מהירים מאוד ואנחנו לוחצים חזק ובכיף על הגז עד למטוסי המטרה, שזה סוג של בית קברות למטוסים, ומדובר באטרקציה ייחודית ומיוחדת לילדים ולמבוגרים. המשכנו לבקעת צניפים ותחת העץ הגדול בחניון הלילה שער צניפים, עצרנו לארוחת צהריים אחרונה לטיול כולו.

image

אנחנו ביום שישי, רגע לפני הסופ"ש וחלק מהמשתתפים מעוניינים לסיים מספיק מוקדם כדי להספיק לעלות הביתה לצפון או לחדר במלון שהזמינו באילת. אז המשכנו דרך גב צניפים שכרגע יבש לגמרי, עוד קצת על הסמ"ש האדום שלאורך נחל צניפים והמשכנו איתו לכיוון כללי דרום מזרח, ובשבילים סופר מהירים טסנו בגובה נמוך כשאנחנו משאירים אחרינו שובלי אבק ענקיים, עד למעלה עקוף ולאחריו כביש 12 ובקעת עובדה ושם גם החלטנו לסיים את המסע.

image

היתה לי קבוצה לא פחות ממדהימה, אוסף של נשים, גברים וילדים שהכירו רק לפני 5 ימים וכעבור מסלול ארוך בו נסענו כמעט 800 ק"מ כשרובם הגדול בשטח, הפכו לחבורה קרובה ומגובשת שהסתדרה נהדר, תמכה, פירגנה והיתה פשוט תענוג מתגלגל לכל אורכה של המדינה המקסימה שלנו.
תודה רבה ומיוחדת לכמה חברים שמגיעים איתי לחוצה ישראל שני, שלישי ורביעי.. תענוג לבלות איתכם בכל פעם מחדש.
להתראות בטיולים הבאים,
קובי.

image



​​​​​​​

תגובות

7 תגובות

1

אורח/ת - משתתף בטיול

20 בפברואר 2023 ב 15:09

קובי תודה לך על ההכוונה וההדרכה ותודה לכולם היה ממש כיף🙏💪

2

אורח/ת - רונן ונאדר

20 בפברואר 2023 ב 15:10

תודה לקובי על הטיול המדהים ( שוב) אין עליך 😊להתראות בטיול הבא✨

3

אורח/ת - רענן

20 בפברואר 2023 ב 15:10

מצטרפים לברכות אמנם היינו קצר אבל נהנינו מאוד

4

אורח/ת - אבישי

20 בפברואר 2023 ב 15:10

נהנינו מאוד בטיול.
היה כיף עם חבורה משובחת.
תודה רבה קובי.

5

אורח/ת - איריס

20 בפברואר 2023 ב 15:11

חברים יקרים היה כייף לטייל אתכם ❤️

6

אורח/ת - משתתף בטיול

20 בפברואר 2023 ב 15:11

חברים נהנתי מהטיול ומחברתכם תודה לקובי
ומחכים לעוד טיולים

7

אורח/ת - אלון ואיתי

20 בפברואר 2023 ב 15:12

נהנינו בטיול ומהחברותא נפגש בשטח . קובי ישר כוח !