שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

טיול למועדון רקסטון מנחל פרס ונחל תחמס לנחל אביה ואמציהו 17.2.2024

יצאנו עם מועדון רקסטון למסלול טיול יפהפה בשמורת מדבר יהודה, לאורך נחל פרס ותחמס ובסיומו, יצאנו לקטע ראלי קצר בנחל אביה ואמציהו.

image

שבת בבוקר עם מזג אוויר מצוין וכל המשתתפים מגיעים בזמן לנקודת המפגש. נאספנו מול מפה פתוחה לתדריך קצר וכמה דגשים לנהיגה בשיירה, חלוקת מכשירי קשר ומספרי ברזל ואנחנו יוצאים לדרך.

image

פתחנו בנסיעה של כמה ק"מ מזרחה על כביש 25, פנינו לשביל המוביל להר צבאים ועצרנו לארוחת בוקר בחניון שמתחת לתצפית נעמה.

image

חזרנו לשביל הראשי ועלינו על מעלה צבאים המלווה את מסוע האשלג, בפסגתו יש תצפית יפהפיה אל המסוע וכאן אנחנו נכנסים למסלול המלווה את נחל פרס.

image

מסוע האשלג

כיל ים המלח, המייצרת בממוצע בכל שנה כ-3.7 מיליון טונות אשלג, הקימה בשנות ה-80 של המאה הקודמת, מסוע הנפרש לאורך 18 ק"מ ומטפס מגובה 400- לגובה של 400 מטר, עד למסוף צפע ומשם מועבר האשלג ברכבת עד לנמל אשדוד וממנו לרחבי העולם כולו. המסוף אחראי על שינוע של 1.4 טון אשלג מסך התוצרת ובעצם קיומו חוסך שינוע של כ-40,000 משאיות.

image

נחל פרס

נַחַל פֶּרֶס ובערבית "וואדי פארש" הוא נחל אכזב בצפון מזרח הנגב. אורכו כ-17 ק"מ והוא זורם בכיוון דרום מזרח במקביל ומצפון למעלה תמר ולכביש 25. תחילתו בבקעת צבאים כ-3 ק"מ ממזרח לצומת צפית, ובסופו הוא נשפך לנחל תמר כקילומטר וחצי מזרחית לצומת הערבה. נהוג לחשוב ששמו של הנחל הוא על שם העוף הדורס, אבל מקור השם הוא בתרגום פונטי פשוט משמו של הנחל בערבית "פארס" שפרושו מרבד, מזרן או מיטה, כשהכוונה לעמק פרוש וסגור, המתאים לרעיית גמלים.

image

הדרך יפהפיה והנוף הנשקף ממנה למרחוק לא פחות ממרהיב. הגענו למדרגת פרס המרשימה והפוטוגנית. קצת עבודות מע"צ כשכולם מגיעים לתת יד ולהרים אבנים גדולות וקטנות ותוך כדי כך עסקו בצילומים של הנהגות והנהגים על רכביהם, מכל זוית אפשרית.

image

עברנו גם את מדרגת מעלה צורים בדרכנו לגבי פרס המרשימים מאוד ביופיים ועדיין מחזיקים מעט מים מאז הגשמים האחרונים.

image

בהמשך הדרך פגשנו את נחל תחמס שהוא היובל היחיד של נחל פרס. המעבר הוא ערוץ נחל מעט עמוק, שיש לעבור באלכסונים כדי להתגבר פה ושם על זוויות גישה ונטישה. כל רכב והקו הנכון לו וכעבור כמה דקות, כולם בטיפוס העלייה הדרדרתית והארוכה עד למשטח למעלה, המספק גם הוא, תצפית יפהפה.

image

סיימנו את חלקו הראשון והארוך של המסלול ואנחנו ממשיכים לחלקו השני והקצר יותר ועולים על כביש 25, פונים ימינה בצומת הערבה ונכנסים לקטע קצר של נסיעת ראלי מהירה בנחל אביה שהמשיכה לנחל אמציהו ועד לנקודה בה הוא פוגש את דרום ים המלח, שם המסלול שלנו הסתיים.

image

תודה לכל המשתתפים,
היה תענוג לטייל איתכם.



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

5 תגובות

1

אורח/ת - דניאל. צ

31 במרץ ב 09:00

יופי של תמונות תודה

2

אורח/ת - דניאל. צ

31 במרץ ב 09:00

שוב תודה על טיול מקסים

3

אורח/ת - יאיר. ד

31 במרץ ב 09:01

ותודה גדולה לקובי האלוף

4

אורח/ת - יואל. ר

31 במרץ ב 09:02

קובי תודה על יום נפלא

5

אורח/ת - אדי. ל

31 במרץ ב 09:03

שבוע טוב. תודה מכל הלב לקובי . כרגיל הכל ברמה. חברים היה אחלה טיול. נפגש בטיולים הבאים