שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

סיכום טיול מועדון אוטופיה 4X4 טויוטה סוכנות מורשית במודיעין במדבר יהודה 21/11/20

מועדון אוטופיה 4X4 סוכנות מורשית טויוטה במודיעין דואג ללקוחות ולא רק לתוספות ושדרוגים לרכבים בסדנת השיפורים שלו, אלא גם לבעלי הרכבים עצמם, ליכולות הנהיגה שלהם בשטח ובעיקר להנאה שלהם בטיולים עצמם.
אתר השטח הישראלי נרתם שוב להדרכה של הלקוחות הנהדרים של טויוטה, והנה אנחנו יוצאים לעוד טיול מאתגר והפעם בצפון מדבר יהודה

image

השבוע שלפני הטיול היה עמוס בגשמים שהלכו והתגברו לקראת סופו ובכל זאת, כדרך נס, התחזיות והמכ"מים השונים הראו שבשבת מדבר יהודה ודרום הארץ יהנו פחות מכל הרטוב הזה. הודענו למשתתפים שהטיול יוצא בכל הכוח ולשמחתי הרבה הם סמכו עלינו וזרמו עם כלי הרכב שלהם עד לנקודת המפגש בתחנת הדלק פז במישור אדומים.

קישור לאתר של אוטופיה במודיעין

image

יש לנו היום מסלול טיול מקסים ומאתגר בעבירות בינונית לרכבי שטח קשוחים, כאלה עם הילוך כוח כמו שיירת הטויוטות המגוונת מאוד שהתקבצה כאן, מהפראדו הותיק בן ה-19 דרך היילקס ועד למלא לנד-קרוזרים חדשים.
אנחנו עושים תדריך קצר הכולל סבב היכרות בין המשתתפים, עוברים על המסלול עם מפה פתוחה תוך כדי דגשים לנקודות מסויימות ומסלולים חלופיים, כללי בטיחות לנהיגת שטח, מספרי ברזל, חלוקת מכשירי קשר וקדימה, יוצאים לדרך בשיירה ארוכה ומיד עולים על השביל השחור היורד דרומה לעומקו של מדבר יהודה.

image

מדבר יהודה

מִדְבַּר יְהוּדָה הוא אזור גאוגרפי במזרח ארץ ישראל, בין הרי יהודה לים המלח ומוגדר מדבר צל גשם.

מדבר צל גשם

מדבר צל גשם היא תופעת טבע מטאורולוגית, בה נוצר מדבר למרגלות רכס הרים גשום, אשר כמות המשקעים בו נמוכה יחסית לכמות הגשם בצידו השני של הרכס. לפעמים ההפחתה בכמות הגשמים היא כה גדולה עד אשר יורדים בצד הפחות גשום פחות מ-200 מ"מ גשם בשנה. מבחינה בלשנית, השם צל גשם (באנגלית: Rain shadow), כשמו כן הוא, התצורה ההררית מטילה צל המונע (מסתיר) ירידת משקעים, בדומה לצל המסתיר את האור.

הנוף מקסים וכיאה למדבר יהודה, הכל מדבר, מדבר ועוד פעם מדבר. השביל השחור לוקח אותנו בכיוון כללי דרומה, מתפתל בין שלוחות וערוצי נחל שונים ובסוף עליה ארוכה אנחנו מגיעים לפסגה הגבוהה ביותר בסביבה, פסגת הר מונטר. אנחנו עוצרים מדרגה אחת מתחת לפסגה אל מול נוף יפהפה לכיוון מזרח ופורסים ארוחת בוקר מפנקת שרותם ושאר אנשי מועדון אוטופיה 4X4 סוכנות מורשית טויוטה במודיעין אירגנו עבורנו מהחברים באבו גוש: כדורי פלאפל ופיתות חמות, חומוס וים של סלטים ותוספות, שתיה קרה. והשעון מראה שכל הטוב הזה כבר כאן ועוד לא 10 וחצי בבוקר.

160668493097016066849322271606684935214

image

האוכל היה טעים מאד והתצפית לא פחות ממרהיבה, מזג האוויר הנהדר שיש לנו כאן בא בניגוד גמור לסערת הגשמים והרוחות המתחוללת רק כמה ק"מ צפונית מאיתנו ברחבי הארץ. אנחנו מודים על כך וממשיכים בדרכנו.
אל פסגת הר מונטר אפשר לעלות בשביל ההליכה המגיע אליה מצפון, אנחנו מעדיפים להקיף אותו בירידה ממערב ואז לטפס אליו מכיוון דרום בשביל, שכמעט לכל אורכו, בורות ומהמורות שדורשות מאיתנו בחירת קו נסיעה נכון וגם זה רק בתנאי שיש נעילות אחוריות או טרקשן קשוח ואיכותי כמו זה שיש לטויוטה.

הנוף מפסגת המונטר - הר הצופה, אשכרה מדהים והראות למרחק היא מהטובות שפגשתי אי פעם.

image

הר מונטר

גובהו 524 מטר מעל פני הים. פרוש שמו בערבית הוא הצופה, ואכן מפסגתו תצפית מרהיבה. זיהוי מעניין למקום הוא הר העזאזל המפורסם, ממנו השליכו את השעיר לעזאזל אל ארץ גזירה במדבר על מנת לכפר על ישראל ביום הכיפורים. הזיהוי מתאים למרחק המופיע במקורות – 12מיל מהר הבית ויש גם שרידים לתחנות בדרך המוליכה מירושלים העתיקה לכיוון ההר.

הירידה בשביל בו טיפסנו מכניסה את הרכבים שלנו לרצף של הצלבות והנפות גלגלים באוויר והמון תיקתוקי מצלמות לצד קריאות התלהבות של המשתתפים. עוד כמה דקות וק"מ משם, אנחנו מגיעים לתצפית על המרסבא.

דיר מרסבא

מנזר מרסבא, הנקרא על שם סָבָּס הקדוש (מר בערבית זה קדוש) הוא המנזר העתיק השני בגודלו במזרח התיכון אחרי סנטה קתרינה, שגם הוא שייך לכנסיה היוונית האורתודוכסית ושניהם לא נעזבו מאז בנייתם. המנזר הוקם בתחילת המאה החמישית לספירה ע"י סבאס הקדוש והוא יושב כיום מעל הגדה המערבית של נחל קדרון, מעל מי הביוב הגועשים והשוצפים.

נחל קדרון

נַחַל קִדְרוֹן (בערבית ואדי אַ-נַאר) הוא נחל במדבר יהודה היורד מאזור העיר העתיקה בירושלים ונשפך לים המלח סמוך ליישוב אבנת מדרום לנחל קומראן ומצפון לנחל דרגה. אורכו של הנחל כ-34 ק"מ, ושטח אגן ההיקוות שלו כ-115 קמ"ר. נחל קדרון היה במשך שנים רבות אחד הנחלים המזוהמים בישראל. סיבת הזיהום היא שפכים, בעיקר של מזרח ירושלים, המוזרמים אל הנחל ללא טיהור או אחרי טיהור חלקי בלבד. ביוני 2020, החל מיזם שיקום הנחל הכולל הנחת תשתית הולכת שפכים חדשה, פינוי פסולת בניין ואשפה וקליטת כל השפכים במתקן טיהור השפכים אוג סמוך לצפון ים המלח.

אנחנו יורדים מהמרסבא לכיוון בקעת הורקניה והדרך שפעם היתה שביל יפה הפכה היום לאתר בניה עם דרך רחבה ומהודקת, לטובת כל המשאיות והכלים הכבדים שעוסקים כאן בעבודות הפיתוח, בסופה פגשנו את הכביש החוצה את בקעת הורקניה ופנינו איתו צפונה. חלפנו מעל נחל קומרן ורגע לפני הבסיס נבי-מוסא ושמורת נחל אוג עצרנו ליד הטנק של מוסא והמשכנו פנימה לשטח, לכיוון מזרח עד שהתחברנו לשביל שהוביל אותנו למעלה מרכבות שבשיאו מגיע לתצפית יפהפיה מג'בל חרמון.

פסגתו של ג'בל חרמון מגיעה ל-91 מטר מעל פני הים אבל בהתחשב בזה שים המלח שנמתח כאן תחתינו נמצא בעומק של 430- מטר מתחת לפני הים והרי לכם תצפית מגובה של למעלה מחצי קילומטר ולמרחק של עשרות ק"מ כמעט לכל עבר. מתחתינו פרוסה שמורת נחל אוג, קצת אחריה ים המלח ובהמשך אחריו, רכס ההרים הירדני שנראה ברור מאי פעם וצבעו האדמדם משתלב בצורה מושלמת עם השמיים הכחולים שמעלינו. אז פתחנו שוב שולחן לארוחת צהריים שגם לה דאגו החברים מאוטופיה.

המשכנו על הרכס של ג'בל חרמון לכיוון צפון, כשמימין לנו מצוק תלול מאוד וירדנו מהירידה הצפונית שלו. הירידה תלולה ומעט טכנית אבל הקושי האמיתי הוא עבור הנהגים, שחייבים להשאיר את מבטם על השביל ולא על הנוף והאופק שנראים היום טוב באופן בלתי רגיל.

בסוף הירידה פנינו צפונה והמשכנו עם השביל הכחול ואחריו עם השחור לתוך הפיתולים של נחל אוג. זוהי כבר שעת שקיעה, הסלעים סביבנו בגוונים שונים של אדום וורוד והאווירה כולה דורשת הפסקת קפה, רגע לפני סוף המסלול והחזרה למציאות.

תודה רבה לאנשי מועדון אוטופיה 4X4 סוכנות מורשית טויוטה במודיעין ולכל חברי הקבוצה, הייתם נהדרים!
להתראות בטיולים הבאים.
קובי.

הרשם לדיוור מועדון



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

קישור לאתר של אוטופיה במודיעין

תגובות

4 תגובות

1

אורח/ת - דויד

01 בדצמבר 2020 ב 17:20

קובי.
יוםי של כתבה!
עם על התמונות והתיאורים, פשוט הייתי שם אתכם מרחוק. הלוואי ואצליח להצטרף לטיול שכזה. כל טוב

2

אורח/ת - איתן

06 בדצמבר 2020 ב 12:25

קובי - יא אלוף!!!
איזה אנרגיות 😇
היה תענוג של שבת
תודה רבה חברים ותודה רבה לצוות אוטופיה

3

אורח/ת - יוסי

06 בדצמבר 2020 ב 12:26

חברים תודה על הטיול
היה מושלם
קובי קבל חח על ההדרכה
לאוטופיה על הארגון

4

אורח/ת - קוני ורמי

06 בדצמבר 2020 ב 12:27

לרותם תודה על כל האירגון והאירוח של אוטופיה, היה טיול מהנה. ולקובי על ההדרכה המקצועית ועל הדאגה לכולנו ולכל החבר'ה הייתם על הכיפק