שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

סיכום טיול ג'יפים לצפון מדבר יהודה - 19/2/22

אחרי כמה ימים של גשם, יצאנו לטיול פתוח במדבר יהודה, עם מגוון רכבי 4X4, למסלול מקסים מנחל אוג, דרך מצוק ההעתקים וכמה נחלים עד למצוקי דרגות

image

קבענו להפגש בשעה 09:00 בתחנת הדלק בצומת אלמוג. בחרתי נקודה מרוחקת בחניון שמאחורי התחנה, תחת עץ עם צל עצום וחיכיתי לחברי הקבוצה. תוך דקות כולם הגיעו, שתי גזיות כבר בפעולה, אחת עם קפה והשניה עם תה ואנחנו נאספים סביב מפה פתוחה לתדריך. סבב הכרות בתחילתו, סקירת המסלול מול המפה כולל אלטרנטיבות בהתאם למזג האוויר ומצב השבילים בשטח, חלוקת מכשיר קשר ומספרי ברזל ואנחנו יוצאים לדרך.

image

השיירה חולפת ליד הישוב אלמוג וכעבור ק"מ אחד על השביל האדום אנחנו יורדים ימינה ומערבה אל השביל הכחול וחוצים איתו את נחל אוג. אנחנו מתחילים לטפס על שלוחותיו הצפוניות של ג'בל חרמון, מידי פעם אנחנו פוגשים בחריצים שגדלו עוד קצת מאז הגשמים האחרונים והשיירה עוברת בקלות תוך כדי כיוון קרקעי, הרכבים נכנסים להצלבות פוטוגניות והחבורה מאושרת, הטיול התחיל.

image

הסמ"ש הכחול לוקח אותנו דרומה ומזרחית לג'בל חרמון שפסגתו הרחק מעלינו. במפגש עם הסמ"ש האדום הממשיך דרומה, אנחנו ממשיכים עם הכחול מערבה. במפגש עם כביש בקעת הורקניה אני לוקח את השיירה ימינה לכיוון בסיס הצנחנים נבי מוסא וחוזר מזרחה על מעלה המרכבות, שהוא המתון ביותר מבין כל השבילים המובילים לפסגת ג'בל חרמון שנמצאת בגובה של 91 מטרים מעל פני הים. הנוף הנשקף מהתצפית היפהפיה הזו הוא מרהיב וים המלח פרוש תחתינו בעומק של כ-400- מטרים. מקום נפלא לארוחת צהריים מוקדמת.

image

בסיום הארוחה יצאנו חזרה לכביש של בקעת הורקניה וירדנו שוב לשטח עם השביל האדום שמתחיל מיד אחרי הגשר ההרוס ומלווה את נחל גורפן. כעבור כמה ק"מ על השביל האדום סטינו ממנו לשביל אחר, צפוני ממנו, עד שהגענו לבור עוזיהו.

image

בור עוזיהו

בין נחל גורפן לנחל דרגה על קו הרכס של אל-מווסייה שוכנת מערכת בורות מים גדולים שהמרשים ביותר בהם הוא בור העמודים / בור עוזיהו - בור מים עתיק מסותת בסלע הגיר שבלב מדבר יהודה, ככל הנראה מהתקופה הביזנטית. מאגורת העמודים אשר שופצה לאחרונה ומזמינה ביקור של מטיילים, קיבלה את השם "בור עוזיהו". בור המים הענקי (אולי הבור הגדול ביותר במדבר יהודה) אוסף לתוכו מים מזרימת הנחלים שמסביבו באירועי גשם במדבר, וגם מהרי יהודה באירועי שיטפונות בגב ההר, מאזור ירושלים ובית לחם. מעל הבור וסביבו מספר קשתות בנויות בטון המשמשות להשקיית הצאן.

image

התחברנו שוב לשביל האדום וממנו המשכנו לשביל הכחול שמלווה את שמורת נחל דרגה עליון. כל השטח סביבנו רטוב וזורם וטיפות גשם קלות מלוות אותנו לאורך הדרך. המדבר יפהפה במזג אוויר חורפי שכזה והשביל מתפתל עם ערוצי הנחל, עולה ויורד בגובה באופן תדיר ואנחנו מרוויחים מעברי מים בדרגות עבירות משתנות.

image

המשכנו לאורך הקניון המרהיב של נחל דרגה ועצרנו לתצפית מרהיבה מעל מערת קשת כשהקניון העצום פרוש תחתיה.

image

תאורת השמיים דועכת לאיטה ונעלמת והשביל הכחול מסתיים והופך לירוק, והוא זה שמוביל אותנו לנקודת הסיום של הטיול במצוקי דרגות.

image

התנצלות קלה:
שבוע בדיוק לפני שיצא הטיול הזה, עשיתי אותו עם קבוצה אחרת ובמזג אוויר נעים ונוח. יומיים לאחר מכן, הטלפון הנייד שלי, השם יקום דמו, נפל מהאופנוע בזמן נסיעה על כביש מהיר ונדרס ע"י עשרות מכוניות. בנוסף התגלתה תקלת גיבוי ומכל התמונות שהיו בזכרון לא נשאר זכר, כן, גם לא בענן. מאחר והטיול הנוכחי הוא במסלול זהה החלטנו להוציא יומן מסע אחד עבור שתי הקבוצות, התמונות כאמור הן מהקבוצה השניה בלבד.

תודה ענקית לכל המשתתפים
להתראות בטיול השטח הבא



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן

תגובות

7 תגובות

1

אורח/ת - יואל שושן

03 באפריל ב 19:46

אשמח להגיע לטיות הבא,זהה לנוכחי שפורסם
0505571200

2

אורח/ת - יפה ויוסי

07 ביוני ב 13:43

תודה לקובי על יום הדרכה מאתגר. היה מעניין, היה זורם (תרתי משמע) ולמרות מזג האוויר הכל עבר בשלום.

3

אורח/ת - און צ.

07 ביוני ב 13:43

מצטרף לתודות ולברכות. היה כיף ועבר בשלום

4

אורח/ת - צליל ולימור

07 ביוני ב 13:44

קובי
פשוט תודה

5

אורח/ת - שמוליק

07 ביוני ב 13:44

תודה לקובי ושאפו לכולם

6

אורח/ת - גדי

07 ביוני ב 13:44

תודה קובי. הייה אש

7

אורח/ת - מרינה

07 ביוני ב 13:45

קובי, הייה טיול מעולה! הילדים אמרו שזה הטיול הטוב ביותר עד כה! נשמח לטייל איתך שוב. תודה רבה על הכל!