שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

סיכום טיול ג'יפים לכרמל הגבוה - 4/3/23

יצאנו לטיול באחד המקומות היפים בארץ - "ההר הירוק כל ימות השנה", שבתקופה זאת הוא מלא בלבלוב, צמיחה חדה ופריחה - טיול ג'יפים לעבר החלק הגבוה של הר הכרמל

נפגשנו בפיתחו של נחל מערות. תדריך לפני נסיעה, נהיגת שטח, עשה ואל תעשה, זהירות ובטיחות, חלוקת מכשירי קשר ויוצאים.

image

המסלול היום הוא מסלול קל ברובו. למעט ערוץ נחל מערות שצפוי להיות כפי שערוץ נחל צריך להיות - קשוח, בוצי, סלעי, עם בורות וירידה תלולה לבקעת אלון ובה שתי מדרגות, אנו לא צפויים "לצרות"....
נכנסים לשטח השמורה ומתחילים בנסיעה בערוץ הנחל. קירות הנחל מתנשאים משני הצדדים והכל ירוק ויפה, וכאן הפתעה... קק"ל החליטה לסדר את הדרך, ובמקום ערוץ נחל טבעי ופראי, קיבלנו "אוטוסטרדה" נטולת אתגרי נהיגת שטח....מעט מאכזב.

image

הר הכרמל

מהו הר הכרמל? כיצד ומתי נוצר? את כל זה נשמע בעצירה הראשונה שלנו.
רכס הכרמל מתחלק למעשה לשלושה חלקים. הצפוני, הר הכרמל, מחיפה ועד ואדי מילק. המרכזי, רמות מנשה, מואדי מילק לואדי ערה. והדרומי, רכס אמיר, מואדי ערה לעמק דותן.
סלעי ההר החלו להיווצר לפני כמאה מליון שנה מתחת לפני הים, תקופות של נסיגה והצפה יצרו את הסלעים והשוניות. התרוממות הרכס החלה לפני כחמש וחצי מליון שנה ונמשכת עד היום. כיום אנו יכולים למצוא בראש ההר שוניות מאובנות ויצורים ימיים שנשארו שם בקרות התהליך.
עוצרים לארוחת בוקר ולאחריה מתחילים לטפס בערוץ נחל מערות.

1678875285853 1678875286346

הדרך העולה במעלה נחל מערות הינה דרך טובה המביאה אותנו לפאתי הכפר הדרוזי דליית אל כרמל. שם אנו פונים מערבה לכיוון מלון יערות הכרמל.
נוסעים בתוך היערות הירוקים ועצי האורן הגדולים אך לאחר זמן מה הם נעלמים באחת ואנו מוצאים שטח הררי ללא עצים גבוהים ורק שפע שיחי קידה שעירה, לוטם שעיר ולוטם מרווני ועוד שיחי חורש מכסים את השטח.
השריפה הגדולה...עוצרים להסבר.

image

אנו עומדים על הכביש הפנימי שליד מלון יערות הכרמל שניצל בדרך נס בעת שהשריפה חלפה משני צדדיו אך לא פגעה בו. השריפה החלה מנרגילה שעישנו צעירים בתאריך 2/6/2010 ונמשכה ארבעה ימים תוך שהיא קוטלת 44 בני אדם, שורפת 25,000 דונם של יער וגורמת לפינוי של 17,000 תושבים מישובי הסביבה. אחד האסונות הגדולים שידעה המדינה והאסון הגדול ביותר לטבע בארץ ישראל.

image

אנו ממשיכים בדרכנו ומטפסים להר שוקף - ההר הגבוה ברכס הכרמל. הנוף מרהיב והירוק ממלא את הלב.
וכשעולים, צריך גם לרדת... יורדים לבקעת אלון ובדרך המדרגות המובטחות... וכאן שוב הפתעה.... גם כאן קק"ל סידרה את הדרך וגילחה את המדרגות....
קצת מרגיז כג'יפאים אבל יש הסבר טוב לעניין. במקרה של שריפת יער הרצון הוא שריכבי הכיבוי יוכלו להגיע במהירות ובביטחה לכל נקודה ולכן קק"ל מסדרת את השבילים ולא רק בכרמל.

1678877621771 1678877623973

חוצים את בקעת אלון ומטפסים צפונה, יורדים למעיין הנובע בערוץ נחל אלון - עין אלון. יורדים מהרכבים ויוצאים לטיול רגלי לאורך ערוץ הנחל עד לשרידי אחת מטחנות הקמח העתיקות שבערוץ.

1678878004841 1678878008431

חוזרים לרכבים ועולים לכיוון חורשה בעוספיה לארוחת צהריים.

image

אתנחתא ומנוחה, אוכלים צהרים ואני מנצל את השלווה כדי לספר על חבריי הטובים בני העדה הדרוזית.
הדרוזים, "אל מואחידון", "בני מערוף", אנשי אמונת הייחוד... דת צעירה באופן יחסי, רק אלף שנה. דת סודית, סודותיה ידועים רק לעוקאל, הדתיים. ספרי הדת מועתקים בכתב יד ונשמרים בסוד. עקרונות הדת מושתתים על כבוד, מונוגמיה, עזרה לזולת, אמונה בגלגול נשמות, כבוד האישה וכבוד המשפחה, צניעות והכנסת אורחים.
הדרוזים הגיעו להר הכרמל לפני כארבע מאות שנה בעידודו של האמיר הדרוזי ששלט במרחב תחת השלטון העותמני פאח'ר אלדין אל מעוני.
באזור הכרמל היו בשיא ההתישבות 18 כפרים דרוזים אך במאה התשע עשרה, בתקופת כיבוש הארץ ע"י אברהים פאשה המצרי, הותקפו הדרוזים וכפריהם נשרפו. רק שני כפרים נותרו, עוספיה ודליית אל כרמל.

מקנחים בדיון נוקב על הבניה הבלתי חוקית בכפרים, וחייבים לזוז...
חוצים את עוספיה וממשיכים בשבילי הכרמל.

עוברים ליד המוחרקה ופונים למקטע האחרון בטיולנו היום, נחל רקפת.

image

נסיעה קצרה של חצי שעה שבה אנו יורדים לערוץ הנחל ומטפסים למטעי הזיתים שבצידי כביש דליה - אליקים.
תודה לכל משתתפי הטיול שנסעתם, טיילתם והקשבתם להסברים.
הייתם נפלאים.
מקווה שנהנתם, ניפגש בשבילים.

167887823736416788782389941678878241981

1657650361299

image

לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן