שטח 4X4 > יומני מסע בארץ > טיולים ומסעות בארץ

סיכום טיול ג'יפים למכתש הגדול ולמעלה אברהם 3.2.2024

שבת בבוקר עם מזג אוויר נהדר ואנחנו במסלול טיול יפהפה לכל אורכו של מכתש חתירה ועד למעלה אברהם שתמיד כיף לנצח.

image

נקודת המפגש נקבעה לתחנת הדלק בצומת ירוחם. כולם מגיעים בזמן ולאחר תדריך מול מפה פתוחה, חלקות מכשירי קשר ומספרי ברזל ואנחנו יוצאים לדרך. אחרי נסיעה קצרה על הכביש 225 שמוביל למכתש סטינו לרגע למצפור אבנון ובחניון שתחתיו, עצרנו לארוחת בוקר.

חזרנו לכביש ובסוף הירידה פנינו ימינה ועלינו על הסמ"ש האדום איתו נכנסנו למכתש הגדול.

מכתש ירוחם (הגדול)

מכתש ירוחם הידוע גם בשמות מכתש חתירה או המכתש הגדול, הוא מכתש אירוזי בהר הנגב והוא אחד מתוך 5 מכתשים מסוגו באזור. הוא השני בגודלו עם אורך של 14 ק"מ ורוחב של 6 ק"מ ונקרא הגדול מאחר והתגלה לפני גילויו של מכתש רמון שהוא הגדול מבין החמישה בארץ ובעולם כולו. הנחל שמנקז אותו הוא נחל חתירה. נקודת תצפית על המכתש כולו נמצאת בראש הר אבנון המתנשא לגובה של 656 מטרים ונמצא בצידו הצפון מערבי של המכתש.

הנסיעה על הסמ"ש האדום פנימה לכיוון כללי דרום מערב די חלקה ונוחה, הנחלים מטמור חביון וחתירה מצטלבים עם השביל ומידי פעם פוגשים מדרגות ו/או הצלבות שאת כולן ניתן לעבור בקלות יחסית.

בקצה הדרום מערבי של המכתש השביל מתכנס וחובר לנחל חתירה ומגיע לתחילת הטיפוס למעלה אברהם. בתחתית המעלה ראינו שיש חבורה גדולה של ג'יפים שמטפסת אותו אז עצרנו בשטח הפתוח תחת שמש נעימה לארוחת צהריים.

מעלה אברהם

מעלה אברהם מהווה תצפית מרהיבה על המכתש הגדול ובה אנדרטה לכבוד ראש עיריית רמת גן אברהם קריניצי ז"ל. המעלה נפרץ באימון חורף בשנת 1964 ע"י חטיבה 35, היא חטיבת הצנחנים הסדירה שאותה העיר רמת גן אימצה בזכותו.

המעלה עצמו מתפתל ומטפס בצורה חדה למעלה, עמוס במדרגות ובולדרים כולל מדרגה אחת גדולה יתור מהאחרות. קצת עבודות מע"צ והכוונה קרקעית וכולם מטפסים בקלילות למעלה.

מנקודת התצפית הצמודה לאנדרטה ניתן לראות כמעט את המכתש כולו. מקום נהדר לשים פינג'ן קפה על הגזייה.

תוך כדי ההפסקה בתצפית, כמה בירורים מול הרט"ג וצה"ל הביאו לידיעתי שבהמשך השביל המוביל לנחל חצץ, יש אזור אש פעיל שצה"ל מתאמן בו גם השבת והמעבר בו אסור בהחלט. החלטה שלא לקחתי אף פעם אבל בזמנים מאתגרים צריך לקחת החלטות מעט אחרות ולא שיגרתיות כך שסובבתי את כל השיירה וחזרנו באותה הדרך שבאנו.

ירדנו את מעלה אברהם שנראה אחר לגמרי בירידה ועדיין מספיק מאתגר עבור הנהגים הפחות מנוסים וחזרנו לתחילת השביל ולכביש 225 ממנו התחלנו.

תודה לכל המשתתפים, ​​​​​​
היה תענוג להוביל אתכם.



לעוד מסעות והדרכות בארץ ובעולם:

למסעות הבאים בארץ - הקלק כאן
למסעות הבאים בעולם - הקלק כאן
להדרכות הנהיגה הבאות - הקלק כאן