ניווט

דף 2 מתוך 3
תוכנה לשימוש בתוכנות נבגייד/טורבו CD עם מגלן EXPLORIST
תוכנה לשימוש בתוכנות נבגייד/טורבו CD עם מגלן EXPLORIST

eXplorist2Turbo היא תוכנת עזר (utility) להמרת קובצי נקודות ומסלולים בין מכשירי הניווט הידניים (GPS) ממשפחת ה- eXplorist לתוכנת TurboCd ו- Naviguide ל-PC, של חברת Locationet. כולל את הגרסה המשופרת (אוגוסט 2006) של תוכנת ההמרה!

כתבת ניווט מספר 10 - המחשב שיודע לנווט
כתבת ניווט מספר 10 - המחשב שיודע לנווט

את הנווט הקבוע שיושב לצד הנהג, קורא במפות נייר ונעזר במצפן ובמכשיר GPS ידני, אפשר להחליף במחשב שבו מותקנות תוכנות ניווט לעיר ו/או לשטח. כתבה עשירית במסגרת כתבות הניווט החושפת את הקורא בפני תוכנות הניווט הקיימות כיום בשוק הישראלי.

כתבת ניווט מספר 9 - סיכום ויציאה לשטח
כתבת ניווט מספר 9 - סיכום ויציאה לשטח

פרק אחרון בסדרת כתבות הניווט של עופר אוגש בה משתלבים כל מרכיבי הניווט לתנועה זורמת אחת: כתבה זו נותנת כללים ודגשים לעבודת ניווט טופוגרפי בשטח עם שימוש ועזר של מכשיר GPS ומסכמת את כתבות הניווט הטופוגרפי, שפורסמו בעבר, ואת המבואות למערכות ניווט ו-GPS - עכשיו נשאר רק להכין ציר ולצאת לשטח...

כתבת ניווט מספר 8 - הפעלת מכשיר ה-GPS
כתבת ניווט מספר 8 - הפעלת מכשיר ה-GPS

בכתבה זו ובכתבה הבאה בסדרה, אסקור את כללי השימוש בGPS החל משלב ''הוצאת'' נקודת הציון (נ.צ.) מהמפה והזנתה למכשיר ה-GPS ועד לשלב בניית ציר לניווט באמצעות המכשיר. הדוגמאות בכתבה הן ממכשירים מתוצרת מגלן - MAGELLAN וגרמין -GARMIN הנפוצים ביותר בישראל, אך הן רלוונטיות לכל מכשיר אחר.

SkyView תוכנת ניווט שטח חכמה
SkyView תוכנת ניווט שטח חכמה

תוכנת SkyView משלבת טכנולוגית GPS ו- GIS (מערכת מידע גיאוגרפית) ומציעה לחובבי הנסיעה בשטח מגוון אפשרויות חדשות.

כתבת ניווט מספר 7 - מבוא לGPS
כתבת ניווט מספר 7 - מבוא לGPS

האדם שתמיד שאף להקל על עצמו בכלל ועל ביצוע הניווט בפרט, המציא עזרים לשימושו. העזר המתקדם ביותר והידידותי ביותר לנווט הוא מערכת ה- GPS.

כתבת ניווט מספר 6 - כללי הניווט בשטח
כתבת ניווט מספר 6 - כללי הניווט בשטח

לאחר חמש הכתבות הקודמות בנושא הניווט שבהן למדנו לקרוא מפה טופוגרפית לרבדיה, לנתח את השטח ולהכין ציר לקראת ניווט, הגיע השלב שבו צריך לצאת לשטח ולהתחיל לנווט בפועל. ריכוז הכללים והדגשים לביצוע הניווט בפועל:

כתבת ניווט  מספר 5  - ניתוח מפה טופוגרפית
כתבת ניווט מספר 5 - ניתוח מפה טופוגרפית

הכנת מפה לניווט יכולה להתבצע ברמות שונות בהתאם לאופי הטיול, הזמן והסבלנות המוקדשים לעניין, ההיכרות עם השטח ואופיו. בכתבה זו, החמישית במספר, נלמד לנתח את המפה ולהכינה לקראת הניווט בפועל וזאת לאחר שבארבע הכתבות הראשונות למדנו לקרוא מפה טופוגרפית לכל עומק רבדיה.

EGNOS - המערכת האירופאית לשיפור הדיוק בGPS נכנסת לפעולה.
EGNOS - המערכת האירופאית לשיפור הדיוק בGPS נכנסת לפעולה.

ב 1-באפריל 2004 תכנס מערכת ה EGNOS-האירופית לפעולה אפקטיבית. המשמעות: מכשירי GPS התומכים בקליטת WAAS ינווטו בדיוק של מטרים בודדים בדומה לצפון אמריקה גם באירופה וגם כאן בישראל. לכתבה המלאה...

כתבת ניווט מספר  4   - טופוגרפיה ותבליט
כתבת ניווט מספר 4 - טופוגרפיה ותבליט

כתבת הניווט הרביעית בסדרת כתבות הניווט באתר השטח מעמיקה בנושא התבליט, ושמה דגש על הנושאים שאותם יש לדעת על קווי הגובה. לאחר שתבינו את כל אחת מהנקודות תוכלו ל''קרוא'' את השטח מתוך המפה הטופוגרפית ולהפוך את המפה באמצעות השימוש בדמיונכם לתלת-מימדית. לכן, כדאי לקרוא כתבה זו לאחר הכתבה הקודמת בסדרה.

כתבת ניווט מספר 3 - תבליט
כתבת ניווט מספר 3 - תבליט

כתבת הניווט השלישית של אתר השטח הישראלי עוסקת בפני הקרקע, במימד השלישי ודרך הצגתו על המפה הטופוגרפית. הכתבה הראשונה עסקה ברשת הקואורדינטות ובהצפנת המפה, הכתבה השנייה עסקה בתכסית ובצורתו על המפה והכתבה הנוכחית מתמקדת בתבליט.

כתבת ניווט מספר 2 - תכסית
כתבת ניווט מספר 2 - תכסית

בכתבת הניווט הראשונה כתבנו כי המפה היא העזר הבסיסי המשמש אותנו לניווט בשטחים לא מוכרים והיא למעשה תרשים המתאר את המרחב על-פי קנה מידה ובציון פרטים חשובים לפי סוג המפה. בכתבה זו, השנייה בסדרת כתבות הניווט באתר השטח, נתמקד ברובד של התכסית המכסה את התבליט במפה הטופוגרפית כפי שהוא משורטט במפה ומופיע בפועל בשטח.

כתבת ניווט מספר 1 - מבוא לניווט טופוגרפי
כתבת ניווט מספר 1 - מבוא לניווט טופוגרפי

בסדרת כתבות ניווט המתפרסמות בכתבות ניווט באתר השטח נלמד ניווט טופוגרפי וקריאת מפה מהייסוד ועד לשימוש מושכל במכשירי ניווט מתקדמים. הכתבה הראשונה מתמקדת בהגדרת הניווט וברשתות הקואורדינטות.

הפעלת GPS מסוג מגלן מרדיאן Meridian  או ספורטרק  Magellan  SporTrak וגם אקספלוריסט eXplorist
הפעלת GPS מסוג מגלן מרדיאן Meridian או ספורטרק Magellan SporTrak וגם אקספלוריסט eXplorist

מדריך בסיסי לאתחול והפעלה כולל התאמה לרשת ישראל חדשה ולרשת ישראל ישנה של מכשירי GPS מקצועיים מסוג מגלן ספורטרק Magellan SporTrak. המדריך מתאים גם למכשירי מרידיאן Meridian של חברת מגלן. וחלקו מתאים גם למכשירי אקספלוריסט eXplorist של מגלן.

תרגיל ניווט לכתבת ניווט טופוגרפי מספר 1
תרגיל ניווט לכתבת ניווט טופוגרפי מספר 1

כמה שאלות אשר יעזרו לכן להבין את כתבת הניווט הראשונה

שימוש במפה ומצפן למטיילים בשטח
שימוש במפה ומצפן למטיילים בשטח

הכתבה מסבירה על המצפן ומציאת הצפון באמצעותו ובאמצעות שעון יד. בנוסף איתור מיקום עצמי על המפה וכללי הניווט הבסיסי בשטח.

 GPS, WAAS, EGNOS  ושאר מושגים בראשי תיבות
GPS, WAAS, EGNOS ושאר מושגים בראשי תיבות

לאור הפרסום כי מערכת התיקון הדיפרנציאלי האירופאית - EGNOS מתחילה החל מהיום (1 באפריל 2003) לשדר הודעת תיקון כמעט מלאה הוחלט באתר השטח ''לעשות סדר'' (לפני הפסח) במושגים ולהסביר על מערכות לשיפור הדיוק בGPS. להערות ושאלות ניתן להיכנס לפורום הניווט של אתר השטח.

הרוסים האמריקאים ומערכת GPS
הרוסים האמריקאים ומערכת GPS

קשה לדעת מה קורה בעירק (גם כבר לא כול כך מעניין) אבל מידיעות שכן מצליחות להתפרסם אנו יודעים כי האמריקאים תוקפים בין היתר משבשי GPS שחברה רוסית מכרה לעירק. ובעירק עושים בהם שימוש ומציבים אותם ליד אתרים חשובים בכדי לשבש את החימוש המונחה המדויק המשתמש בGPS לצורך פגיעה מדוייקת במטרה.

מערכת ניווט דסטינייטור
מערכת ניווט דסטינייטור

מערכת ניווט לוויינית (GPS), הגאדג'ט האולטימטיבי לכל נהג ממוצע... חלומו הרטוב של כל נהג ישראלי. חלום נפלא אבל יקר! ולכן תמיד נשאר בגדר חלום או יותר נכון כמו סקס בגיל 60 - מדברים על זה אבל אף אחד לא עושה... לא עוד! מערכת ה Destinator תהפוך את פוקט פיסי שלכם למערכת GPS מלאה, הכוללת הנחייה קולית בעברית ובזול!!! הכתבה נכתבה ע''י ניסן בכר עבור www.palmi.co.il אתר המתמחה במחשבי כף יד ומערכות נילוות.

חדשות בשבילים- מפות סימון שבילים
חדשות בשבילים- מפות סימון שבילים

מדור חדש נפתח באתר ע''י הוועדה לשבילי ישראל על-יד החברה להגנת הטבע. במדור יוכנסו מדי פעם חדשות על המפות, מסלולים חדשים, מבצעים, מהדורות חדשות ועוד...

דף 2 מתוך 3